شرایط نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شد

رجل سیاسی و مذهبی، مدیر و مدبر بودن از شرایط مهم نامزدهای ریاست جمهوری است

K24 - اربیل

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تعریف رجل سیاسی و مذهبی، 11 شرط برای نامزدهای ریاست جمهوری را آشکار کرد.

کدخدایی در نشست خبری روز شنبه 26 اسفند از مشخص شدن تعریف، معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری خبر داد.

همچنین گفت شورای نگهبان در جلسه روز چهارشنبه 20 اسفند تعاریف، معیارها و شرایط مذکور را برای نامزدهای ریاست جمهوری اعلام کرد.

رجل سیاسی و مذهبی کیست؟ 

به گزارش ایلنا، سخنگوی شورای نگهبان گفت کاندیداهای ریاست جمهوری باید رجل سیاسی- مذهبی، مدیر و مدبر باشند.

درباره رجل مذهبی گفته رجالی هستند که آگاهی لازم به دین اسلام و مذهب تشیع داشته و تدین و تقیدشان به انجام شعایر و مناسک دینی در زندگی فردی و اجتماعی از برجستگی ویژه‌ای برخوردار باشد.

کدخدایی در خصوص رجل سیاسی هم اظهار داشت رجل سیاسی، رجالی هستند که قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل و پدیده‌های سیاسی به جهت آگاهی عمیق‌شان از مسائل سیاسی اجتماعی اعم از داخلی و بین المللی و حضورشان در صحنه‌های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد.

به گفته کدخدایی، کاندیداهای ریاست جمهوری باید با خصوصیات رجل سیاسی و مذهبی در میان مردم شناخته و مشهور باشند.

استفاده از کلمه «رجل» برای نامزدی ریاست جمهوری بیشترین بحث طی سال‌های گذشته در پی داشته است که باعث محروم شدن زنان برای کاندیداتوری ریاست جمهوری شده است.

گروهی از مسئولان حکومتی این کلمه را به معنی تاکید بر مذکر بودن رئیس جمهور می‌دانند و گروهی دیگر، منظور از این کلمه را "شخصیت مذهبی و سیاسی"، فارغ از جنسیت آنها میدانند.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره ضرورت مدیر بودن کاندید ریاست جمهوری گفته است مدیر، شخصی است  که از شایستگی‌های ذاتی و اکتسابی لازم از نظر دانش و مهارت، شخصیت و نگرش‌های فردی و تجربه برخوردار است.

در خصوص مدبر بودن نامزد ریاست جمهوری هم اظهار داشت: مدبر، شخصی است که از توانایی پیش‌‌‌بینی و عاقبت‌اندیشی نسبت به امور، مبتنی بر عقلانیت و دانش صحیح برای اداره امور کشور برخوردار باشد و در بحران‌ها قدرت حل مشکلات و برون‌‌‌رفت از آنها را به نحو شایسته داشته باشد.

کدخدایی درباره شرایط و معیارهای لازم جهت تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری به سه مورد اشاره کرده است: 1) سوابق کافی و قابل ارزیابی در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی از قبیل مکتوبات، سخنرانی‌ها و اعلام مواضع. 2) سوابق کافی و قابل ارزیابی در تصدی برخی مسئولیت‌ها و مدیریت‌های کلان. 3) سلامت و توانایی لازم جهت ایفای مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری.

همچنین به هفت شرط دیگر برای نامزدی ریاست جمهوری از جمله سن، صلاحیت علمی،ارائه برنامه‌ها و خط مشی‌های اجرایی، معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه‌ها و توان مدیریتی، عدم محرومیت از حقوق اجتماعی و فقدان سابقه محکومیت کیفری موثر، عدم محکومیت قطعی کیفری به جرائم اقتصادی، وابسته نبودن به گروه‌های غیرقانونی و عدم محکومیت به اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران و فقدان سوابق سوء امنیتی از جمله در فتنه سال ۱۳۸۸ و همچنین عدم وابستگی به رژیم گذشته اشاره کرده است.