بغداد تجاوزات ترکیه به کردستان را محکوم کرد

عراق عملیات نظامی کشورهای همسایه در داخل خاک کشور را رد کرد

K24 - اربیل

وزارت خارجه عراق کشتن شهروندان کردستان توسط جنگنده‌های ترکیه را محکوم کرد.

احمد محجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق وزارت خارجه عراق روز پنجشنبه دوم فروردین با محکوم کردن تداوم حملات و تجاوز ترکیه به داخل مرزهای عراق اعلام کرد چهار شهروند بر اثر بمباران جنگنده‌های ترکیه در روستاهای ماوان، قسان و سرکینان در شهرستان سوران از توابع استان اربیل شهید شدند.

به گزارش کردستان24، جنگنده‌های ترکیه چهارشنبه شب اول فروردین روستاهای واقع در دره «باله» در شهرستان چومان از توابع استان اربیل را بمباران کردند.

چهار شهروند که دو نفر از آنان پیشمرگ بودند، بر اثر این بمباران شهید شدند.

سفین دزه‌ای سخنگوی حکومت اقلیم کردستان نیز در بیانیه ای با ابراز همدری با خانواده قربانیان از پ.ک.ک درخواست کرد از نزدیک شدن به روستاهای منطقه خودداری کند.

همچنین گفته حمله هوایی ترکیه به مواقع پ.ک.ک باعث شهید شدن چهار شهروند شده است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه ای  اظهار داشت تداوم تجاوزات ترکیه که شهروندان ما در کردستان را تحت تاثیر قرار داده در مصلحت روابط بین دو کشور همسایه نیست.

وزارت خارجه عراق همچنین وجود هر گونه نیروهای خارجی یا تلاش برای عملیات نظامی توسط کشورهای همسایه در داخل کشور را رد کرده است.

جنگنده‌های ترکیه 10 مرداد 1394 نیز روستای "زارگلی" در حومە  شهرستان رواندز از توابع استان اربیل را مورد حملە قرار دادند کە در پی آن 7 شهروند غیر نظامی شهید و 11 نفر مجروح گردیدند که 5 نفر از قربانیان اعضای یک خانوادە بودند.

در حالی که تصاویر کشته شدگان در رسانه‌ها منتشر شد، اما مقام‌های ارشد ترکیه، نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور کشته شدن شهروندان غیر نظامی را رد کردند.

آنتونیو تایانی رئیس پارلمان اروپا در پاسخ به سوال خبرنگار کردستان24 از ترکیه درخواست کرد به قوانین بین المللی احترام بگذارد.