واکنش ایران به انتخاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ

«خبر کوتاه است اما معنا دار»

K24 - اربیل

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز جمعه سوم فروردین به انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید واکنش نشان داد.

کدخدایی در کانال تلگرام خود نوشت: «خبر کوتاه است اما معنا دار. جان بولتن حامی آمریکایی منافقین عالی ترین پست سیاسی را در دولت تمامیت خواه ترامپ بدست آورد».

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه دوم فروردین در تویتی اعلام کرد سفیر جان بولتون از روز 20 فروردین مشاور امنیت ملی من خواهد شد.

بولتون روابط نزدیکی با سازمان مجاهدین خلق ایران دارد و در شماری از مراسم‌های این حزب شرکت کرده است.

کدخدایی اظهار داشت «در سالهای اول انقلاب که فضای مبارزه با آمریکا فراگیر بود برخی از گروهکهای تروریستی به دروغ خود را به عنوان تنها گروه مبارز علیه آمریکا جلوه می دادند و شعارهای به اصطلاح ضد امپریالستی آنها گوش فلک را کر کرده بود.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان، «فرقه تروریستی رجوی از همین قماش بود و مردم آنها را نه تنها در مقابل آمریکا نمی دیدند بلکه همراه با آنان می‌دیدند و اقدامات آنها علیه مردم را در راستای تامین منافع بیگانگان می دانستند. امری که به فاصله یکی دوسال صحت آن محرز شد».

بولتون خواهان لغو برجام و کمک‌های مادی و مالی به اپوزیسیون ایران شده است.

بولتون تابستان 96 در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق گفت: "تا قبل از سال ۲۰۱۹ در تهران جشن خواهیم گرفت».

کدخدایی همچنین گفته «امروز این سوال اساسی مطرح است که چرا یک سیاستمدار تندروی آمریکایی به پست حساسی گمارده می شود در حالی که مرتب با فرقه تروریستی رجوی نشست و برخاست داشته و از حامیان سرسخت این گروهک شناخته می‌شود».

حکومت ایران از سازمان مجاهدین خلق به عنوان "فرقه رجوی" یا "منافقین" نام می‌برد.

بولتون نه تنها خواستار تغییر رژیم در ایران شده است، بلکه از دوستان صمیمی اسرائیل شمرده می‌شود.

مقام‌های ارشد دولتی در اسرائیل از انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید استقبال کرده‌اند.

بولتون همچنین از حقوق ملت کردستان برای کسب آزادی دفاع کرده است.

وی روز 30 شهریور به خبرنگار کردستان24 در نیویورک گفت زمان آن فرا رسیده است که کردها صدای خود را به گوش جهانیان برسانند و جامعه جهانی هم باید به خواست‌های آنان گوش فرا دهد و به نتیجه همه‌پرسی نیز احترام بگذارد.