ترس ايران از انتخاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ

تقویت رابطه با روسیه و چین به بی‌اثر کردن فشارهای آمریکا بر روی ایران کمک خواهد کرد

K24 - اربیل

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دومین مقام حکومتی است که از انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش ایسنا، بروجردی روز شنبه چهارم فروردین در واکنش به انتخاب بولتون، پیشنهاد تقویت رابطه جمهوری اسلامی با چین و روسیه را مطرح کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز جمعه سوم فروردین در واکنش به انتخاب بولتون اظهار داشت: «خبر کوتاه است اما معنا دار. جان بولتن حامی آمریکایی منافقین عالی ترین پست سیاسی را در دولت تمامیت خواه ترامپ بدست آورد».

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه دوم فروردین در تویتی اعلام کرد سفیر جان بولتون از روز 20 فروردین مشاور امنیت ملی من خواهد شد.

بروجردی به تغییرات کلیدی در حوزه سیاست خارجی آمریکا اشاره کرده و گفته که «آمریکایی‌ها بنا دارند سیاست‌های تندتری را نسبت به جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کنند و ما باید در مقابل نگاه به شرق به ویژه چین و روسیه را تقویت کنیم».

بولتون خواستار اقدام آمریکا برای تغییر رژیم در ایران شده و همچنین برای حل مناقشه اتمی کره شمالی هم خواهان حمله پیشگیرانه شده است.

بروجردی درباره علت تقویت رابطه با مسکو و پکن گفته که روسیه و چین دو عضو مهم و تاثیرگذار دائم شورای امنیت هستند و تقویت این ارتباطات به بی‌اثر و کم‌اثر کردن فشارهای آمریکا کمک خواهد کرد.

مقام‌های ارشد دولتی در اسرائیل از انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید استقبال کرده‌اند.

همچنین انتخاب وی را به عنوان پایان ایده دو دولت برای حل قضیه فلسطین دانسته‌اند.

بولتون همچنین از تاسیس دولت مستقل کردستان حمایت کرده است.

بولتون روز اول مهرماه 96 در تویتی با حمایت از همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرد: «به شدت از برگزاری همه‌پرسی کردستان حمایت می‌کنم. اکنون زمان آن فرا رسیده است که مردم کُرد در عراق برای تحقق آرزوهایشان رای دهند».

 

 

وی روز 30 شهریور هم به خبرنگار کردستان24 در نیویورک گفت زمان آن فرا رسیده است که کردها صدای خود را به گوش جهانیان برسانند و جامعه جهانی هم باید به خواست‌های آنان گوش فرا دهد و به نتیجه همه‌پرسی نیز احترام بگذارد.