جنگنده‌های ترکیه مناطق مرزی اقلیم کردستان را بمباران کردند

ترکیه تهدید به انجام دادن عملیات نظامی در اقلیم کردستان و شنگال کرده است

K24 - اربیل

جنگنده‌های ترکیه چهارشنبه شب نهم فروردین مناطق کوهستانی در شمال شرق اربیل را بمباران کردند.

به گزارش خبرنگار کردستان24 از شهرستان رواندز، جنگنده‌های ترکیه شب گذشته مواقع نیروهای پ.ک.ک در کوهستان‌های حومه رواندز را بمباران کردند.

روز اول فروردین چهار شهروند بر اثر بمباران جنگنده‌های ترکیه در روستاهای واقع در دره «باله» در شهرستان چومان از توابع استان اربیل شهید شدند.

وزارت خارجه عراق کشتن شهروندان کردستان توسط جنگنده‌های ترکیه را محکوم کرد.

احمد محجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق روز دوم فروردین در بیانیه‌ای اظهار داشت تداوم تجاوزات ترکیه که شهروندان ما در کردستان را تحت تاثیر قرار داده در مصلحت روابط بین دو کشور همسایه نیست.

سفین دزه‌ای سخنگوی حکومت اقلیم کردستان نیز در بیانیه‌ای با ابراز همدری با خانواده قربانیان از پ.ک.ک درخواست کرد از نزدیک شدن به روستاهای منطقه خودداری کند.

ترکیه همزمان با بمباران مناطق روستایی اقلیم کردستان و کشتن شهروندان غیر نظامی، در حال ساختن پایگاه نظامی در داخل خاک اقلیم کردستان است.

فرماندار چومان روز پنجشنبه دوم فروردین به خبرگزاری فرانسه گفت ارتش ترکیه شماری از پایگاه نظامی در بخش سیدکان از توابع شهرستان سوران در استان اربیل احداث کرده است.

همچنین گفت ارتش ترکیه طی چند روز گذشته نزدیک به 15 کیلومتر وارد خاک اقلیم کردستان شده است.

جنگنده‌های ترکیه 10 مرداد 1394 روستای "زارگلی" در حومە  شهرستان رواندز از توابع استان اربیل را مورد حملە قرار دادند کە در پی آن 7 شهروند غیر نظامی شهید و 11 نفر مجروح شدند که 5 نفر از قربانیان اعضای یک خانوادە بودند.

در حالی که تصاویر کشته شدگان در رسانه‌ها منتشر شد، اما مقام‌های ارشد ترکیه، از جمله نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور کشته شدن شهروندان غیر نظامی را رد کردند.

رجب طیب اردوغان رئیس ‌جمهور ترکیه روز پنجم فروردین از آغاز عملیات نظامی ارتش این کشور در شنگال (سنجار) خبر داد، اما ستاد مشترک عراق و سفیر ترکیه در بغداد اظهارات وی را تکذیب کردند.

محما خلیل فرماندار قانونی شنگال روز هفتم فروردین از عقب‌نشینی نیروهای پ.ک.ک از شنگال و مستقر شدن نیروهای عراقی در این منطقه خبر داد.

شورای امنیت ملی ترکیه هشدار داده است اگر عراق جلوی فعالیت‌های پ.ک.ک در کشورش نگیرد، ترکیه عملیات نظامی در این کشور انجام خواهد داد.