روسای ایران، روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه توافق کردند

پوتین، روحانی و اردوغان در بیانیه مشترک بر ادامه همکاری در سوریه تاکید کردند

K24 - اربیل

حسن روخانی رئیس جمهوری ایران، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه 15 فروردین در آنکارا با هم دیدار کردند.

روسای سه کشور در دومین نشست سه جانبه در بیانیه مشترک بر ادامه همکاری در سوریه  و تمامیت ارضی و ماهیت غیرقومیِ این کشور تاکید کردند.

سه کشور، روسیه، ایران و ترکیه درباره بحران سوریه ظاهرا اتفاق نظر دارند و قبلا در روز اول آذر 96  در روسیه در این باره با هم دیدار داشتند.

مذاکرات آستانه یکی از نتایج توافق تهران، مسکو و آنکارا درباره بحران سوریه است.

به گزارش ایسنا، روحانی با اشاره به اینکه تحولات عفرین برنامه برخی قدرتها برای سوء استفاده از تمایزات قومی و نژادی در مسیر تثبیت تجزیه سوریه و دیگر کشورهای منطقه را تحت الشعاع قرار داد درخواست کرد که منطقه عفرین تحت کنترل ارتش سوریه قرار گیرد.

همچنین بر ضرورت تلاش‌های مشترک سه کشور برای گسترش هماهنگی تاکید کرد و گفته که بحران سوریه راه حل نظامی و یا تحمیل شده از خارج ندارد و آینده سوریه تنها از طریق انتخاب دمکراتیک مردم سوریه رقم خواهد خورد.

روسای ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه مشترک  از بشار اسد، اپوزیسیون  و جامعه بین‌المللی درخواست کردند از نتایج کنگره گفتگوی ملی سوریه حمایت کنند.

دور اول نشست سه جانبه سران ترکیه، روسیه و ایران درباره بحران سوریه روز اول آذر 96 در شهر سوچی روسیه برگزار ‌شد.

در حالی که ایران و ترکیه از طرف‌های درگیر در سوریه حمایت می‌کنند، در چارچوب سیاست روسیه در سوریه با هم همکاری می‌کنند.