ظریف درباره خروج آمریکا از برجام هشدار داد

ایران با سرعت و وسعت بیشتر فعالیت‌های اتمی از سر خواهد گرفت

K24 - اربیل

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هشدار داد در صورت خروج آمریکا از برجام جمهوری اسلامی با سرعت و وسعت بیشتری فعالیت‌های اتمی خود را از سر خواهد گرفت.

ظریف در مصاحبه‌ای با شبکه CBS NEWS آمریکا که قرار است روز یکشنبه دوم اردیبهشت پخش شود، از نیت جمهوری اسلامی برای سر گرفتن فعالیت‌‌های اتمی با سرعت بیشتری از گذشته سر خواهد گرفت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تا روز 22 اردیبهشت به کشورهای عمده اروپایی وقت داده است که توافق اتمی با ایران را اصلاح کنند.

ترامپ چهار شرط برای اصلاح توافق اتمی با ایران در نظر گرفته است: دسترسی فوری بازرسان بین‌المللی به تمامی مکان‌ها و تاسیسات ایران، دائمی شدن محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران، تضمین به عدم نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای، و محدودیت برنامه موشک‌های دوربرد ایران.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز 20 فروردین در مراسم «دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای» اعلام کرد برای همه احتمالات آماده هستیم و برجام با یک تویت لغو نخواهد شد.

ظریف در مصاحبه با شبکه‌ آمریکایی اظهار داشت در صورت اعمال دوباره تحریم‌ها علیه تهران چندین گزینه آماده برای اجرا داریم، از جمله از سرگرفتن فعالیت‌های اتمی که گزینه شماره یک است.

ترامپ در گزارش سه ماه به کنگره، پایبندی ایران به توافق اتمی را تایید نکرد و سرنوشت آن را به کنگره سپرد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته که در صورت بهم خوردن توافق اتمی، در عرض چهار روز غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را در سایت فردو از سر خواهیم گرفت.

کشورهای عمده اروپایی و عضو گروه مذاکره اتمی با ایران برای راضی نگه‌داشتن ترامپ در توافق اتمی خواستار مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی و اقدامات آن در منطقه شده‌اند.

مقام‌های حکومتی در تهران به شدت هرگونه مذاکره درباره برنامه موشکی یا اقدامات خود در منطقه را رد کرده است.

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین المللی خامنه‌ای روز پنجشنبه 30 فروردین اعلام کرد برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد، هر تغییری دهند ما آن را قبول نداریم.

همچنین گفت «آنها تقسیم نقش کرده‌اند که اروپایی‌ها محکم از برجام دفاع کنند، فرانسوی‌ها مسائل موشکی را مطرح کرده،‌ انگلیس حضور در منطقه داشته باشد، اما متوجه نشدند که موضع ایران چیست.