ماکرون:هیچ گزینه‌ای به غیر از برجام در مقابل برنامه اتمی ایران نداریم

ماکرون از وضعیت کنونی با ایران راضی نیست

K24 - اربیل

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد برجام یک طرح مناسب برای مناسبات ما با ایران نیست، اما گزینه دیگری نداریم.

ماکرون روز یکشنبه دوم اردیبهشت در پاسخ به سوال مجری شبکه فاکس نیوز درباره اولتیماتوم ترامپ برای تصمیم‌گیری در مورد برجام گفت: هیچ گزینه بهتری نمی‌بینم و پلان B هم در مقابل برنامه اتمی ایران نداریم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تا روز 22 اردیبهشت به کشورهای عمده اروپایی وقت داده است که توافق اتمی با ایران را اصلاح کنند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز یکشنبه دوم اردیبهشت در جمع خبرنگاران اعلام کرد تلاش ماکرون و آنگلا مرکل برای متقاعد کردن ترامپ را وقت تلف کردن و بیهوده توصیف کرد.

ظریف در مصاحبه‌ای با شبکه CBS NEWS آمریکا هشدار داد در صورت خروج آمریکا از برجام جمهوری اسلامی با سرعت بیشتری فعالیت‌های اتمی خود را از سر خواهد گرفت.

قرار است آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای متقاعد کردن ترامپ به آمریکا سفر کنند.

وزیر خارجه ایران گفته که تهران گزینه‌های آماده‌ای برای اجرا کردن از جمله از سرگیری فعالیت‌های اتمی با سرعت بیشتری در دست دارد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز 20 فروردین در مراسم «دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای» اعلام کرد برای همه احتمالات آماده هستیم.

ترامپ در گزارش سه ماه به کنگره، پایبندی ایران به توافق اتمی را تایید نکرد و سرنوشت آن را به کنگره سپرد.

وی چهار شرط برای اصلاح توافق اتمی با ایران در نظر گرفته است: دسترسی فوری بازرسان بین‌المللی به تمامی مکان‌ها و تاسیسات ایران، دائمی شدن محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران، تضمین به عدم نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای، و محدودیت برنامه موشک‌های دوربرد ایران.

ماکرون اظهار داشت که وی با وضعیت کنونی با ایران راضی نیست و خواهان مقابله با برنامه موشک بالستیک ایران و نفوذ آن در منطقه شد.

وی خطاب به ترامپ گفت: تا وقتی که یک گزینه بهتری برای برنامه اتمی و تکمیل آن با برنامه موشک بالستیک و اقدامات منطقه‌ای آن ندارید از برجام خارج نشوید.

کشورهای عمده اروپایی خواستار تداوم برجام شده‌اند و برای متقاعد ترامپ در تلاش برای مذاکراه با ایران درباره برنامه موشکی آن و همچنین اقدامات آن در منطقه هستند.

تلاشی که به شدت از سوی مقام‌های حکومتی در ایران رد شده است.

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین المللی خامنه‌ای روز پنجشنبه 30 فروردین اعلام کرد: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد، هر تغییری دهند ما آن را قبول نداریم.

ماکرون همچنین خواستار حفظ توافق اتمی با ایران شده و آن را بهتر از وضعیت با کره شمالی دانسته است.

500 نفر از نمایندگان پارلمان‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه در نامه سرگشاده‌ای به اعضای کنگره آمریکا خواهان حفظ توافق اتمی با ایران شده‌اند.