سرنوشت برجام در دیدار ترامپ و ماکرون

ماکرون: خواستار یک توافق تازه و شامل تمام نگرانی‌ها با ایران شد

K24 - اربیل

در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار لغو برجام شد، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با حمایت از برجام خواستار توافق تازه‌ای با ایران شد که شامل تمام نگرانی‌ها باشد.

ماکرون روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت در کاخ سفید با ترامپ درباره توافق اتمی ایران دیدار کرد.

ترامپ با دیگر به شدت از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرد و گفت: «این توافق وحشتناک نباید هیچ وقت صورت می‌گرفت».

اما ماکرون با حمایت از حفظ توافق هسته‌ای آمادگی کشورش را برای همکاری با آمریکا برای دستیابی به یک توافق تازه با ایران نشان داد که شامل نگرانی‌های موجود درباره فعالیت‌ها و اقدامات جمهوری اسلامی باشد.

ترامپ در واکنش به اظهارات حسن روحانی رئیس جمهور ایران اظهار داشت اگر ایران برنامه هسته‌ایش را از سر بگیرد با «مشکلات بزرگتری» نسبت به قبل روبرو می‌شود.

روحانی روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت به واشینگتن هشدار داد که در صورت لغو توافق هسته‌ای، «عواقب وخیم» آن را باید بپذیرد.

ترامپ همچنین گفت «اگر ایران به هر شکلی ما را تهدید کند، بهایی خواهد پرداخت که تاکنون تعداد کمی از کشورها پرداخت کرده‌اند».

ترامپ تا روز 22 اردیبهشت به کشورهای اروپایی عضو گروه 5+1 مهلت داده است تا «توافق وحشتناک هسته‌ای» با ایران را اصلاح کنند.

سه کشور عمده اروپایی برای متقاعد کردن ترامپ در ماندن در برجام خواهان مذاکراه با ایران درباره برنامه موشکی این کشور و اقدامات آن در منطقه هستند

مقام‌های حکومتی در ایران به شدت خواست فرانسه، بریتانیا و آلمان را رد کرده‌اند و بر تدوام برجام بدون اضافه یا کم کردن کلمه‌ای تاکید کرده‌اند.

ماکرون در نشست خبری مشترک با ترامپ اظهار داشت در مذاکراتش با ترامپ به این نتیجه رسیده است که فرصتی برای دستیابی به توافق جدید با ایران وجود دارد.

همچنین گفت: گفتوگوهای خیلی صریحی در خصوص برجام داشتیم. (دونالد ترامپ) از برجام به عنوان یک توافق بد یاد کرده است. من هم ماه هاست که می گویم این توافق کافی نیست، اما ما را قادر می کند تا سال ۲۰۲۵ فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کنترل کنیم.

ترامپ گفته که وی خیلی‌ها را مسئول این توافق بد می‌داند از جمله کنگره آمریکا و خیلی‌های دیگر و اصلا نباید این توافق به دست می‌آمد.

همچنین گفت اجازه نخواهیم داد که ایران به دریای مدیترانه برسد.

امانوئل خواهان توافقی تازه‌ای با ایران شد که شامل چهار موضوع اساسی باشد:

«اول، از هرگونه فعالیت هسته‌ای ایران تا سال ۲۰۲۵ جلوگیری شود. این امر به دلیل وجود برجام محقق شده است. دوم، حصول اطمینان از این که ایران در بلندمدت نیز فعالیت هسته‌ای نخواهد داشت. سومین موضوع اساسی، متوقف کردن فعالیت های موشکی بالیستیک ایران در منطقه است. و چهارمین (موضوع) فراهم کردن شرایط برای یک راه حل- یک راه حل سیاسی برای مهار ایران در منطقه- در یمن، سوریه، عراق و لبنان است.

ایالات متحده آمریکا اقدامات ایران را در منطقه را «اقدامات بی‌ثبات کننده ایران» دانسته و خواستار اقدام بین المللی برای جلوگیری از نفوذ رو به افزایش ایران در منطقه شده است.

خامنه‌ای روز 17 اسفند به شدت به اظهارات مقام‌های آمریکایی و اروپایی درباره حضور ایران در منطقه واکنش نشان داد.

همچنین گفت: «ما برای حضور در منطقه باید با دولت‌های منطقه مذاکره و گفت‌وگو کنیم یا با شما؟ هر گاه خواستیم در آمریکا حضور پیدا کنیم با شما گفت‌وگو می‌کنیم»!

خامنه‌ای خطاب به کشورهای اروپایی گفت «این مسئله به شما چه مربوط است؟ این منطقه، منطقه ماست یا شما؟ شما در منطقه ما چه می‌کنید؟ ما با ملت‌های منطقه قرار می‌گذاریم و قرار هم گذاشته‌ایم و پیش رفته‌ایم و پیش‌تر هم خواهیم رفت».

فرانسه، بریتانیا و آلمان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در بهمن ماه درباره حضور تهران در منطقه با هم گفتگو کردند.

قرار است نشست آینده این کشورها با حضور ایتالیا و نماینده اتحادیه اروپا در رم برگزار شود و در آخر هم  با تهران مذاکره کنند.