ایران از برجام خارج خواهد شد

خروج احتمالی آمریکا از برجام دست ایران را برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم باز خواهد گذاشت

K24 - اربیل

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با هشدار دادن به ایالات متحده آمریکا از احتمال خروج تهران از توافق هسته‌ای خبر داد.

ظریف روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار داشت: در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران نیز "به احتمال قوی" دست به اقدام متقابل زده و از این توافق خارج خواهد شد.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت با خروج آمریکا از برجام، دیگر توافقی وجود نخواهد داشت که ایران به آن پایبند باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با انتقاد از تواقق هسته‌ای گفت «این توافق وحشتناک نباید هیچ وقت صورت می‌گرفت».

به گفته ظریف، خروج احتمالی آمریکا از برجام  دست ایران را برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم به میزانی فراتر از محدودیت‌های تعیین‌شده در این توافق  باز خواهد گذاشت.

ترامپ تا روز 22 اردیبهشت به کشورهای اروپایی برای اصلاح توافق هسته‌ای با ایران مهلت داده است.

وی چهار شرط برای تداوم برجام در نظر گرفته است: دسترسی فوری بازرسان بین‌المللی به تمامی مکان‌ها و تاسیسات ایران، دائمی شدن محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران، تضمین به عدم نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای و محدودیت برنامه موشک‌های دوربرد ایران.

وزیر خارجه ایران هرگونه اقدامی از سوی دونالد ترامپ در جهت بازگشت تحریم‌های لغو شده علیه ایران را شکست توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی دانست.

وی همچنین از خروج ایران از ان‌پی‌تی را نیز به عنوان یکی از گزینه‌های ایران در قبال خروج آمریکا از برجام مطرح کرد.

خروج ایران از ان پی تی (پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای)، برای اولین بار توسط علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی مطرح شد که روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت از آن به عنوان «گزینه محتمل» یاد کرد.

کشورهای عمده اروپایی برای متقاعد کردن ترامپ برای ماندن در توافق هسته‌های خواهان مذاکره با ایران درباره برنامه‌های موشکی و اقدامات آن در منطقه شده‌اند.

درخواستی که به شدت از سوی مقام‌های ایران رد شده است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت به واشنگتن هشدار داد که در صورت لغو توافق هسته‌ای، «عواقب وخیم» آن را باید بپذیرد.

ترامپ در واکنش به اظهارات روحانی گفت «اگر ایران به هر شکلی ما را تهدید کند، بهایی خواهد پرداخت که تاکنون تعداد کمی از کشورها پرداخت کرده‌اند».