پیشنهاد سپاه به روحانی برای تعامل با آمریکا

آمریکا در تلاش برای یک توافق متکامل با ایران است

K24 - اربیل

همزمان با اظهارات وزیر دفاع آمریکا درباره ضرورت اصلاح توافق هسته ای با ایران، جانشین فرمانده سپاه پاسداران به دولت روحانی پیشنهاد کرد کشورهای غربی را تهدید به خروج از برجام و پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی- ان پی تی کند.

جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ششم اردیبهشت در نشست با اعضای کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا گفت ترامپ هنوز تصمیم نهایی درباره توافق هسته‌ای ایران اتخاذ نکرده است و بحث‌ها درباره قابل اصلاح بودن برجام در دولت ادامه دارد.

به گفته متیس، توافق هسته ای با ایران ناقص است و جنبه هایی از آن می‌بایست اصلاح شود.

حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران روز چهارشنبه در جمع روسای کل دادگستری و دادستان‌های کل کشور گفت به احتمال قوی آمریکا از برجام خارج نمی‌شود ولی تحریم‌ها را حفظ می‌کند.

وی به دولت پیشنهاد کرد که به مقامات غربی اعلام کند که ایران از برجام و ان پی تی خارج خواهد شد و فعالیت‌های اتمی خود را به شکل نامحدودی از سر خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ریستوفر فرد، مشاور وزارت خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌الملل و منع اشاعه هسته‌ای، روز چهارشنبه  پنجم اردیبهشت اظهار داشت واشینگتن به‌دنبال مذاکره دوباره بر سر برجام یا تغییر آن نیست، بلکه قصد دارد با تهران به توافق‌های مکملی برسد تا کاستی‌های آن برطرف شود.

وی در این باره به یک توافق مکمل با ایران اشاره کرد و گفت باید دستورها و قوانین و محددیت‌های بیشتری در آن در نظر گرفته شود.

اولین بارعلی شمخانی  دبیر شورای عالی امنیت ملی از خروج ایران از ان پی تی خبر داد و گفت در صورت خروج طرف مقابل از برجام، جمهوری اسلامی ایران « اقدامات تعجب برانگیزی را دستور کار دارد».

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه چهارم اردیبهشت به واشینگتن هشدار داد که در صورت لغو توافق هسته‌ای، «عواقب وخیم» آن را باید بپذیرد.

ترامپ همان روز در نشست خبری مشترک با ماکرون در واکنش به اظهارات روحانی گفت «اگر ایران به هر شکلی ما را تهدید کند، بهایی خواهد پرداخت که تاکنون تعداد کمی از کشورها پرداخت کرده‌اند».

ماکرون روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت در در دانشگاه جرج واشینگتن اظهار داشت «به نظر من دونالد ترامپ به دلایل مسائل داخلی، خود را از توافق هسته‌ای خلاص خواهد کرد».

کشورهای عمده اروپایی برای متقاعد کردن ترامپ برای ماندن در توافق هسته‌های خواهان مذاکره با ایران درباره برنامه‌های موشکی و اقدامات آن در منطقه شده‌اند.

ترامپ تا روز 22 اردیبهشت به کشورهای اروپایی برای اصلاح توافق هسته‌ای با ایران مهلت داده است.

وی چهار شرط برای تداوم برجام در نظر گرفته است: دسترسی فوری بازرسان بین‌المللی به تمامی مکان‌ها و تاسیسات ایران، دائمی شدن محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران، تضمین به عدم نزدیک شدن به سلاح هسته‌ای و محدودیت برنامه موشک‌های دوربرد ایران.