روحانی خامنه‌ای را به مسدود کردن تلگرام متهم کرد

فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است

K24 - اربیل

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دستور فیلترینگ تلگرام را به علی خامنه‌ای رهبر جمهور اسلامی نسبت داد و یک نماینده مجلس هم بر ضرورت قطع برق به جای فیلترینگ تلگرام تاکید کرد.

روحانی روز جمعه 14 اردیبهشت در صفحه اینستاگرام خود بدون ذکر نام رهبر اعلام کرد «اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند».

روحانی با اشاره به بی اطلاعی دولت از فیلتر کردن تلگرام اظهار داشت: «سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی یا پیام‌رسان «توسط این دولت» مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است».

شبکه‌های اجتماعی بویژه تلگرام در اعتراض‌های دی‌ماه 96 نقش اساسی در ارتباط بین اعتراض کنندگان داشت.

شمار کاربران ایرانی تلگرام به بیش از ۴۰ میلیون نفر می‌رسد. ایرانی‌ها در تلگرام بیش از ۶۰۰ هزار کانال عمومی دارند که ۴۰ درصد آن‌ها را فروشگاه‌های مجازی تشکیل می‌دهند.

فیلترینگ تلگرام گسترش بیکاری در ایران در پی خواهد داشت.

دادسرای فرهنگ و رسانه تهران روز 10 اردیبهشت در اطلاعیه‌ای از مسدود کردن تلگرام خبر داد.

همان روز، دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه پیام‌رسان تلگرام به شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات ثابت ابلاغ شد.

روحانی همچنین گفت: برای برای مسدودسازی پیام‌رسان مذکور در تاریخ ۹۷.۲.۱۰ حکم قضایی صادر و به همه اپراتورهای موبایل و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی ابلاغ کردند تا آن‌ها رأساً اقدام به اختلال در ارتباط نمایند. (مشابه این اقدام نیز سال گذشته و در دوران انتخابات ریاست جمهوری، برای امکان تماس صوتی تلگرام انجام شده بود.)

شماری از مقام‌های ارشد حکومتی قبل از مسدود کردن تلگرام از این شبکه اجتماعی خارج شدند.

دفتر رهبر جمهوری اسلامی روز ٢٩ فروردین دلیل  خروج خامنه‌ای از تلگرام را حمایت از پیام رسانهای داخلی اعلام کرد.

کانال تلگرامی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری نیز از توقف فعالیتش خبر داده بود.

احمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در مشهد یک هفته بعد از خروج از تلگرام، روز هشتم اردیبهشت دوباره به این شبکه اجتماعی بازگشت.

رئیس جمهور، عدم مراحل قانونی امور اجرایی و استفاده از ابزار قهریه و قضائیه را تعارض با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» و در نقطه مقابل دموکراسی  دانسته است.

تعداد مشترکان فیلترشکن سایفون در مدت فیلتر شدن تلگرام در دی ماه پارسال ده برابر شده است.

شرکت سایفون در چند روز گذشته اعلام کرد کاربران ایران در هر ساعت ۲.۲ میلیون بار از فیلترشکن سایفون استفاده کرده‌اند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس در مخالفت با فیلترینگ تلگرام به احتمال مهاجرت کاربران تلگرام به پیام‌رسان‌های خارجی دیگر اشاره کرد و گفت «ما که نمی‌توانیم تمام پیام‌رسان‌های دنیا را فیلتر کنیم. نهایتا باید برق را قطع کنیم».

همچنین گفته که نتیجه فیلتر شدن تلگرام استفاده شهروندان از  فیلترشکن‌های آمریکایی خواهد بود که بدافزارهای فراوانی هم دارند.