حسن روحانی: آمریکایی‌ها، یا از برجام خارج می‌شوند ‌ یا به آن لطمه می‌زنند

رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز ۲۲ اردیبهشت تصمیم خود را درباره ماندن در برجام یا خروج از آن اعلام کند

 K24-  اربیل

رئیس جمهور ایران که روز یکشنبە ١٦ اردیبهشت در استان خراسان رضوی سخرانی می‌کرد، گفت: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در زندگی مردم تغییری ایجاد نخواهد کرد و تهران در برابر هر تصمیمی که ترامپ بگیرد ایستادگی می‌کند.

رئیس جمهوری ایران گفت:  که اگر آمریکا از برجام خارج شود "تمام بخش‌های دولت" آماده هستند و "«به سازمان انرژی اتمی دستورات لازم ارائه شده" است.

 روحانی در مورد مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در قبال برجام گفت: "این آقایی که از ۱۴ ماه پیش سخنان خود را شروع کرده، یعنی ترامپ مدام می‌گوید توافق برجام به نفع ایران و به ضرر آمریکاست. او می‌گوید ایران سر ما را کلاه گذاشته، حرف‌های او که منطقی نیست؛ چرا که ما سر کسی را کلاه نگذاشته‌ایم. ما در مذاکرات با کشورهایی بر سر موضوعی مذاکره کردیم و سازمان ملل هم آن را تایید کرد."

آقای روحانی همچنین گفت: بجز آمریکا، اسرائیل و عربستان هیچ کشور دیگری توافق هسته‌ای را اشتباه نمی‌داند. وی همچنین با اشاره به تصمیم قریب الوقوع ترامپ درباره برجام گفت: 'آمریکایی‌ها، یا از برجام خارج می‌شوند، ‌ یا به آن لطمه می‌زنند و یا راه آمریکا و اروپا از هم جدا می‌شود."

رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز ۲۲ اردیبهشت تصمیم خود را درباره ماندن در برجام یا خروج از آن اعلام کند. سایر کشورهای طرف برجام از آمریکا خواسته‌اند تا از توافق هسته ای خارج نشود.

آقای روحانی همچنین تاکید کرد که تهران درباره قدرت دفاعی خود مذاکره نخواهد کرد و ایران هرچقدر موشک و سلاح لازم باشد می‌سازد، انبار می‌کند و به کسی ربطی ندارد که ملت ایران چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.

/ا.م