واکنش متفاوت دولت و سپاه به خروح آمریکا از برجام

نمایندگان مجلس برجام و پرچم آمریکا را آتش زدند
kurdistan24.net

اربیل (کردستان24)- نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه 19 اردیبهشت در اولین واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال 2015، برجام و پرچم این کشور را آتش زدند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز با حمایت از ماندن تهران در برجام خواستار پایبندی پنج کشور دیگر عضو گروه 5+1 به توافق اتمی شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار واکنش کشورهای دیگر عضو توافق هسته‌ای شد.

فرماندهان نظامی سپاه و ارتش با ابراز خوشحالی از خروج آمریکا از برجام خواستار از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای کشور در اسرع وقت شدند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه 18 اردیبهشت اعلام کرد  ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج خواهد شد.

وی در سخنانی در کاخ سفید ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

علی لاریجانی روز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت آمادگی کامل سازمان انرژی اتمی برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای اعلام کرد اگر اروپا، روسیه و چین این خلاء بین‌المللی را پر کنند، شاید راهی برای ادامه مسیر باشد.

قبل ار سخنرانی لاریجانی، شماری از نمایندگان مجلس در جایگاه هیات رئیسه با سر دادن شعار مرگ بر آمریکا، برجام و پرچم این کشور را آتش زدند.

لاریجانی خطاب به این نمایندگان گفت مواظب باشید مجلس را آتش نزنید.

 

 

محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روز چهارشنبه با اشاره به مطلوب نبودن برجام گفت باید دست به زانوی خودمان بزنیم و به برجام و امثال آن تکیه نکنیم.

وی با اشاره به ولیعهد عربستان گفت: در سه ماه گذشته این فرد جوان بی‌خرد حاکم بر عربستان با آمریکا همراه شده و به آنها می‌گوید که شما به ایران حمله کنید و ما پول آن را پرداخت می‌کنیم، از سوی دیگر هم آمریکایی‌ها به او می‌گویند که تو به ایران حمله کن و ما از تو حمایت می‌کنیم.

محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران با تبریک گفتن خروج آمریکا از برجام گفت: خروج آمریکا از برجام نشان داد موضوع غنی سازی هسته‌ای بهانه‌ای بود و مسئله اصلی ‌آنها توان دفاعی و موشکی و اثرگذاری ایران بر منطقه است.

سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش هم،  بزرگترین خسارت برجام را مشروعیت بخشیدن و نشستن پشت میز مذاکره با آمریکا دانست.

روحانی و لاریجانی برعکس فرماندهان نظامی تمام پل‌های پشت را خراب نکردند و به واکنش کشورهای دیگر عضو توافق هسته‌ای به پایبندی به آن اشاره کردند.

روحانی همچنین گفت مردم برای آینده کشور نگران نباشند و ما از ماهها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ در برجام نمی‌ماند و تصمیمات لازم را گرفته‌ایم.

وی همچنین گفت: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای غنی‌سازی صنعتی بدون محدودیت داشته باشد اما چند هفته برای رایزنی صبر می‌کنیم اما اگر منافع ملت تضمین نشود راه روشنی پیشِ‌رو داریم.