رهبر ایران برای پایبندی ایران به برجام ۷ شرط تعیین کرد

رهبر جمهوری اسلامی درگیری آمریکا و ایران را بە کارتون تام و جری تشبیه کرد

 اربیل ( کردستان ٢٤) - آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با انتقاد شدید از سیاست‌های جدید آمریکا در برابر ایران و خروج از برجام، برای باقی ماندن ایران در این توافق، هفت شرط برای اروپایی‌ها تعیین کرد.

علی خامنه‌ای، شامگاه چهارشنبه، در دیدار با سران سە قوه با اشاره به انصراف شرکت‌های اروپایی از حضور در ایران گفت که نمی‌توان اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» درست کرد.

خامنەی در بخشی از سخنانش درگیری آمریکا و ایران را بە کارتون تام و جری تشبیه کرد و گفت مثل فیلم تام و جری آمریکا از ایران شکست خواهد خورد.

شروط آیت‌الله خامنه‌ای از این قرار هستند:

١− سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در ۱۳-۱۴سال قبل یک بدعهدی بزرگی کردند در مذاکرات هسته‌ای سال۸۳-۸۴، قول دادند و عمل نکردند، باید ثابت کنند امروز آن بی‌صداقتی و بدعهدی آن روز را نخواهند داشت. در دوسال گذشته آمریکا بارها برجام را نقض کرده است و اروپایی‌ها ساکت مانده‌اند. اروپا باید آن سکوت را جبران کند.

٢− آمریکا قطعنامه‌ ۲۲۳۱ را نقض کرده است؛ اروپا باید یک قطعنامه علیه نقض آمریکا، صادر کند.

٣− اروپا باید متعهد شود که بحث موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی را مطرح نخواهد کرد.

٤− اروپا باید با هر گونه تحریم جمهوری اسلامی مقابله کند و مقابل تحریم‌های آمریکا صریح بایستد.

٥− اروپا باید فروش کامل نفت ایران را تضمین کند. چنانچه آمریکایی‌ها توانستند به فروش نفت ما ضربه بزنند، باید بتوانیم آن مقدار نفت که می‌خواهیم بفروشیم. اروپایی‌ها به‌نحو تضمین‌شده‌ای باید جبران کنند و نفت ایران را خریداری کنند.

٦−  بانک‌های اروپایی باید تجارت با جمهوری اسلامی را تضمین کنند. ما با این سه کشور دعوا نداریم، اما اعتماد نداریم به آن‌ها؛ آن هم متکی است به سابقه‌شان.

وی درباره شرط هفتم خود نیز گفت، اگر اروپایی‌ها در پاسخگویی به مطالبات مطرح شده تعلل کردند، حق ایران برای آغاز فعالیت‌های هسته‌ای محفوظ است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران،  تهدید کرد که در صورت اجرا نشدن این شرط‌ها، ایران فعالیت‌های هسته‌ای گذشته خود را از سر خواهد گرفت.

به‌دنبال اعلام خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی اعلام کرده‌اند که در برجام باقی خواهند ماند و از ایران خواسته‌اند که به تعهدهای خود پایبند باشد.

اخبار کردستان٢٤ را در فیسبوک دنبال کنید

/ا.م