هشدار کمپین حقوق بشر درباره اعدام حسین‌پناهی

قوه قضاییه ایران مانند یک سازمان مافیایی عمل می‌کند

اربیل (کردستان24)- کمپین حقوق بشر در ایران نسبت به احتمال اعدام رامین حسین پناهی بعد از اعدام محمد ثلاث هشدار داد.

کمپین حقوق بشر از قوه قضاییه ایران خواسته است از اعدام رامین حسین پناهی که هم اکنون حکم او تایید و در اجرای احکام به سر می‌برد خودداری کند.

تارنمای کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از هادی قائمی مدیر این کمپین نوشته است: «قوه قضاییه فردی را اعدام کرده که به صورت واضح در جریان بازداشت با بدرفتاری مواجه بوده و هم اکنون هم فرد دیگری که از دادرسی عادلانه برخوردار نبوده است در معرض اعدام قرار دارد. اجرای این احکام ظالمانه و غیرانسانی است».

کمپین حقوق بشر ایران از قوه قضائیه خواسته است تحقیقاتی را در خصوص اظهارات مربوط به بدرفتاری و آزار واذیت و دسترسی نداشتن به دادرسی عادلانه این زندانی آغاز کند.

در خصوص اعدام محمد ثلاث هم، کمپین حقوق بشر درخواست کرده است قوه قضاییه باید تحقیقاتی را در خصوص پرونده راننده اتوبوس محمد ثلاث که روز ۲۷ خردادماه در زندان رجایی شهر اعدام شد و پرونده او دارای ابهامات جدی همراه با اظهارات و شواهد مرتبط با آزار و اذیت بندی و شکنجه در جریان بازداشت بوده است، آغاز کند.

مدیر کمپین حقوق بشر گفته است هفته‌ها قبل از اعدام  ثلاث، وی بازجویان خود را متهم به اخذ اعترافات زیر شکنجه کرد. در ویدیویی که توسط تلویزیون سراسری ایران پخش شد، ثلاث به وضوح دارای جراحاتی در سر و صورت خود بود.

مقامات ایرانی ثالث ۵۱ ساله را پس از اجرای حکم اعدام در سپیده‌دم و در زندان رجایی شهر کرج، در گورستان دارالسلام شهر بوجنورد که زادگاه او در لرستان است، بدون اجازه خانواده او، به خاک سپردند.

اعدام ثالث را نمونه دیگری از فهرست بلند پرونده‌هایی دانسته است که به گفته کمپین حقوق بشر نشانگر همکاری نزدیک قوه قضاییه - که تحت فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران است - و نیروهای امنیتی، در تحت تعقیب قرار دادن منتقدین حکومت است.

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران، سازمان ملل متحد باید از قوه قضاییه ایران بخواهد تا مجازات اعدام که نقض استاندارد‌های جهانی است را متوقف کند.

قائمی گفته است: «قوه قضاییه ایران مانند یک سازمان مافیایی عمل می‌کند و برای همین اجرای قانون در حالی که نهاد‌های امنیتی حقوق شهروندان را نقض می‌کنند،  کرارا با بی‌توجهی نادیده گرفته می‌شود.»

رامین حسین پناهی زندانی ۲۴ ساله توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام عضویت در حزب کومله و ادعای استفاده از اسلحه در برابر ماموران سپاه پاسداران به اعدام محکوم شده است.

اعدام او تا کنون یک بار  پس از آنکه سازمان های حقوق بشری و سازمان ملل با اعتراض شدید از ایران خواستند این اعدام را متوقف کند، به تعویق افتاده است.