سازمان ملل گزارشگر ویژە حقوق بشر در ایران را معرفی کرد

جاوید رحمان جایگزین عاصمە جهانگیر خواهد شد

 اربیل(کردستان٢٤)- جاوید رحمان، حقوقدان پاکستانی و استاد دانشگاه برونل لندن از سوی سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر ویژه در حوزه حقوق بشر ایران معرفی شده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد جاوید رحمان، حقوق‌دان پاکستانی و دارنده دکترا در رشته حقوق بین‌الملل را به عنوان گزارشگر ویژه خود در امور حقوق بشر ایران معرفی کرده است.

جاوید رحمان جانشین عاصمه جهانگیر، گزارشگر پیشین حقوق بشر ایران می‌شود که در فوریه سال ۲۰۱۸ بر اثر سکته قلبی درگذشت.

ایران به هیچکدام از گزارشگران ویژه امور حقوق بشر اجازه ورود به این کشور را نداده و گزارش‌‌هایشان را به رسمیت نمی‌شناسد.

خبرگزاری ایرنا با اعلام تعیین گزارشگر ویژه برای ایران نوشت: "تهران تا کنون گزارش‌های منتشرشده با عنوان "وضعیت حقوق بشر در ایران" را به علت بهره‌گیری از منابع غیر معتبر به‌ویژه منافقین و ذکر موارد خلاف واقع به رسمیت نشناخته است."

بر اساس اطلاعات سایت دانشگاه برونل، جاوید رحمان در قوانین اسلامی، حقوق بشر و تروریسم بین‌المللی، به‌ویژه در رابطه با افغانستان و پاکستان تخصص دارد. او در پنجاب پاکستان به دنیا آمده و ۵۱ سال دارد.

در صورتی که شورای حقوق بشر سازمان ملل مأموریت گزارشگر ویژه ایران را تمدید کند، جاوید رحمان تا شش سال می‌تواند در این سمت باقی بماند. احمد شهید، فعال حقوق بشر مالدیوی نیز که پیش از عاصمه جهانگیر در سال ۲۰۱۲ عهده‌دار این مسئولیت شد حدود پنج سال این سمت را برعهده داشت./ا.م