وکیل حسین‌پناهی: وی را شبانه به زندان رجایی‌شهر منتقل کردند

هنوز علت انتقال حسین‌پناهی به زندان رجایی‌شهر معلوم نیست

اربیل (کردستان24)- وکیل رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی کُرد از انتقال موکل خود از زندان سنندج به زندان رجایی‌شهر کرج خبر داد.

عثمان مزین با اظهار نگرانی از انتقال موکل خود از زندان سنندج به رجایی شهر کرج گفت «انتقال وی بدون حکم قضایی و بدون اطلاع وکلا و خانواده‌اش بوده است».

مزین روز سه‌شنبه 23 مرداد به «کمپین حقوق بشر ایران» گفت «انتقال شبانه و وجود حکم قطعی اعدام در پرونده، خانواده و وکلای این فعال سیاسی کرد محکوم به اعدام را نگران کرده است».

وکیل حسین‌پناهی درباره انتقال موکلش گفت «دوشنبه شب (22 مرداد) آقای حسین پناهی را از زندان سنندج به زندان رجایی شهر منتقل کردند که خانواده‌اش را هم نگران کرده است».

همچنین گفت «مشخص نیست که انتقال به کرج برای مداوا است، برای ادامه حبس منتقل شده و یا چون حکم اعدام قطعی دارد، برای اجرای حکم منتقل شده، اما چیزی که مشخص است این که رامین حسین پناهی در پرونده اش حکم تبعید و انتقال ندارد».

به گفته وی «دادگاه سنندج حکم را صادر کرده و قانونا متهم باید در زندان سنندج تحمل حبس کند. من و دو وکیل محترم پرونده در حال پیگیری هستیم.»

مزین با اشاره به ضرورت مداوای موکلش گفت «قرار بود حسین‌پناهی با موافقت قاضی ناظر پرونده، به زودی برای درمان کلیه به بیمارستانی در سنندج اعزام شود،اما با انتقال ناگهانی به کرج، فعلا پیگیری‌های پزشکی نیز ممکن نیست».

امجد حسین‌پناهی، فعال سیاسی و برادر رامین به «کمپین حقوق بشر ایران» گفته که وی در تماس تلفنی کوتاهی از زندان رجایی‌شهر کرج، به خانواده‌اش گفته در زندان رجایی شهر نگهداری می‌شود اما به دلیل کوتاهی تماس، موفق نشده درباره دلیل انتقال توضیحات بیشتری بدهد.

به گفته برادرش، «ساعت یازده شب با چند ماشین و تدابیر امنیتی رامین را از زندان سنندج خارج کردند».

همچنین گفته که «هنگام مراجعه خانواده به دادگاه در پاسخ گفتند برای درمان و مداوا منتقل شده است».

وی با ابراز تعجب از اظهارات دادگاه گفته که «بیمارستان‌های سنندج امکانات ویزیت کلیه دارند، باور کردنی نیست که یک محکوم به اعدام را برای ویزیت کلیه به پانصد کیلومتر دورتر منتقل کنند».

حسین‌پناهی از اعضای «کومله» روز سوم تیر 96 توسط نیروهای سپاه پاسداران از ناحیه شکم، کمر و پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

در پنجم بهمن 96 حکم اعدام وی در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج صادر شد و دیوان عالی کشور در روز 20 فروردین 97 حکم اعدام وی را تایید کرد.

از زمان قطعی شدن حکم اعدامی حسین‌پناهی، چند بار بدون توضیح و ارائه دلیل به سلول انفرادی منتقل شده، که نگرانی خانواده‌اش را از احتمال اجرای حکم وی تشدید کرده است.

رامین حسین‌پناهی به اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده است. اما به گفته موکلش، وی نه به کسی شلیک کرده و نه مسلح بوده و تنها یک معترض سیاسی است.

عثمان مزین به همراه حسین احمدی نیاز و مازیار طاطایی وکالت پرونده رامین حسین پناهی را به عهده دارند.