وضعیت زنان درویش در زندان قرچک

زندان قرچک در اصل یک مزرعه مرغداری بوده است

اربیل (کردستان24)- سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی از وضعیت اسفناک‌بار زنان درویش زندانی در زندان قرچک خبر داد.

صدای آمریکا روز پنجشنبه 15 شهریور به نقل از عفو بین الملل گزارش داد محل ندامتگاه شهر ری که به زندان قرچک مشهور است، در اصل یک مزرعه مرغداری بوده است.

برخی از اعضای خانواده زندانیان سیاسی، شرایط زندان قرچک "کهریزک دوم" دانسته‌اند.

 صدها زن در شرایط بسیار سخت و بدون امکانات بهداشتی، با حمام‌های کثیف، مواد غذایی بی کیفیت، شیوع بیماری‌های مسری و آب شور در زندان قرچک به سر می‌برند.

علیرضا روشن از درویشان گنابادی و مدیر وبسایت مجذوبان نور در گزارشی در تارنمای سازمان حقوق بشر ایران در مورد وضعیت زنان درویش زندان قرچک، نوشته است: بیش از هفت ماه است که هفت نفر از زنان درویش گنابادی در زندان قرچک محبوس هستند و هنوز حکمی مبنی بر محکومیت قطعی آنها صادر نشده است.

وی با غیر قانونی خواندن بازداشت زنان درویش نوشته است: به‌رغم تخلفات متعدد قانونی در رسیدگی به پرونده این زنان، از جمله ضرب و جرح شدید در زمان بازداشت و پس از آن، و عدم اجازه حضور وکیل در تمام مراحل دادرسی، با وجود آمادگی آن‌ها برای تودیع قرار، مقام‌های قضایی از پذیرش قرار تامین کیفری خودداری کرده‌اند.

موقعیت جغرافیایی زندان قرچک که در بیابان‌های حوالی شرق تهران واقع شده، شرایط را برای ملاقات خانواده‌ها دشوار کرده است.

به گفته سازمان‌های حقوق بشری زندان قرچک دارای شرایط غیرانسانی برای نگهداری زنان زندانی است.

مطابق قوانین جمهوری اسلامی زندانیان سیاسی و عقیدتی نباید در زندان‌های عمومی که محل نگهداری قاتلین و سارقین و دیگر مجرمانی از این دست است، نگهداری شوند.

بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان قرچک نگهداری می‌شوند.

طی سالهای گذشته‌ دهها زندانی سیاسی از زندانهای ایران به زندان قرچک منتقل شدند.