سازمان حقوق بشر: حملات ترکیه در اقلیم کردستان نقض قوانین جنگی است

خواستار تحقیقات و جبران خسارت خانواده قربانیان شد

اربیل (کردستان24)- سازمان بین المللی حقوق بشر اعلام کرد حملات ارتش ترکیه در مناطق مرزی اقلیم کردستان  احتمالا نقض قوانین جنگی است.

سازمان حقوق بشر روز چهارشنبه 28 شهریور در بیانیه‌ای خواستار تحقیق درباره چهار عملیات نظامی ترکیه علیه حزب کارگران کردستان- پ.ک.ک طی یک سال گذشته در اقلیم کردستان شده که احتمالا با نقض قوانین جنگی همراه بوده است.

سازمان حقوق بشر به نقل از شاهدان عینی و خانواده قربانیان گفته است هفت شهروندان اقلیم کردستان بر اثر حملات ترکیه کشته و یک نفر دیگر هم زخمی شده است.

حملات هوایی ترکیه از اردیبهشت تا تیر ماه باعث کشته شده شش غیر نظامی و زخمی شده یک زن شده است.

 لما فقیه معاون مدیر بخش خاورمیانه سازمان حقوق بشر گفته است، در حالی که  ترکیه عملیات نظامی خود را در عراق افزایش داده است، باید اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از آسیب رساندن به غیرنظامیان اتخاذ کند.

همچنین گفته است ترکیه باید درباره حملات غیر قانونی که باعث کشته شده غیر نظامیان شده تحقیق کند و آنهایی که مرتکب این عمل اشتباه شده‌اند مجازات کند و خسارت خانواده قربانیان را هم جبران کند.

بیانیه سازمان حقوق بشر تنها چند روز پس از تصمیمات مهم دولت عراق برای جلوگیری از تجاوزات ترکیه منتشر شده است.

شورای امنیت ملی عراق روز 25 شهریور برای مقابله با تجاوزات ترکیه در مناطق مرزی اقلیم کردستان تصمیمات مهمی اتخاذ کرد.

دفتر رسانه‌ای حیدر العبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد: نیروهای مرزبانی این کشور برای محفاظت از مرز و  جلوگیری از هر گونه نقض در مناطق مرزی با ترکیه مستقر خواهند شد.

وزارت خارجه عراق هم تجاوزات ترکیه را در شورای امنیت سازمان ملل پیگیری خواهد کرد.

ارتش ترکیه از فروردین تا کنون تا عمق 15 کیلومتری وارد خاک اقلیم کردستان شده و چندین پایگاه نظامی در مناطق روستایی استان‌های دهوک و اربیل احداث کرده است.

ساکنین این مناطق به سازمان حقوق بشر گفته‌اند نیروهای ترکیه وجود غیر نظامیان در مناطق اطراف پایگاه‌های نظامی خود را ممنوع کرده‌اند. در حالی که زندگی ساکنین این مناطق کم جمعیت به کشاورزی وابسته است.

سازمان حقوق بشر با پخش تصاویری از مناطق بمباران شده از عراق و اقلیم کردستان خواسته است برای تحقیقات و جبران خسارت قربانیان، ترکیه را تحت فشار قرار دهند.

معاون رئیس بخش خاورمیانه سازمان حقوق بشر با اشاره به اینکه مسئولیت تحقیق و جبران خسارت برعهده ترکیه است، اظهار داشت بغداد و اربیل باید اقدامات لازم را برای محافظت از غیر نظامیان در برابر عملیات نظامی غیر قانونی اتخاذ کنند.