فراخوان آمریکا برای حمایت از حقوق بشر در ایران

اقتصاد ایران دست سپاه پاسداران است

اربیل (کردستان24)- مقامات ارشد وزارت خارجه ایالات متحده در جلسه فراخوان آمریکا برای حمایت از حقوق بشر در ایران خواستار آزادی زندانیان عقیدتی در ایران شدند.

جلسه فراخوان آمریکا برای حمایت از حقوق بشر در ایران روز جمعه ششم مهر در سازمان ملل برگزار شد.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این جلسه اظهار داشت بیش از ۸۰۰ زندانی عقیدتی به خاطر ابراز حقوق بشر و آزادی دینی در زندان های ایران گرفتارند.

نائورت با ابراز نگرانی درباره سلامتی زندانیان عقیدتی خواستار آزادی فوری آنها شد.

برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در این جلسه گفت: رژیم ایران در ۴۰ سال گذشته نشان داده یکی از بدترین نقض‌کنندگان منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

به گفته هوک، اقدامات رژیم ایران همراه با بی‌ثبات سازی در خاورمیانه، در حوزه نقض حقوق بشر در داخل نیز ادامه دارد.

وی با اشاره به روحانی و ظریف گفت: نقض حقوق بشر در ایران گسترده است. جهان نباید گول دیپلمات‌های صیقل خورده مثل محمدجواد ظریف یا افرادی مثل روحانی را بخورد.

رئیس گروه اقدام ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ فرصت طلایی داشت چون آمریکا آماده بود تحریم ها را بردارد اما رژیم ایران نه تنها از این فرصت استفاده نکرد بلکه با پولهای آزاد شده، به رژیم اسد، حزب الله و گروه های تروریستی کمک کرد.

هوک در ادامه گفت: پولی که دولت اوباما به ایران داد، به تهران نرفت، بلکه در دمشق فرود آمد. چند میلیون دلار به رژیم اسد و صدها میلیون هم به حزب الله کمک شد.

رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت اقتصاد ایران دست سپاه پاسداران است و آنها به جای مردم ایران، اولویت‌های دیگری در حمایت از گروه‌های تروریستی در خاورمیانه دارند.

مایکل کوزاک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور دموکراسی و حقوق بشر در این جلسه گفت: مهمترین ابزاری که برای فشار بر ایران برای توجه به حقوق بشر داریم، تحریم‌ها است.