گروه ویژه اقدام مالی یک فرصت دیگر به ایران داد

در واکنش به اقدامات غیر کافی ایران ابراز تاسف کرد

اربیل (كردستان24)- گروه ویژه اقدام مالی FATF در رای گیری روز جمعه 27 مهر ماه به بیرون ماندن ایران از فهرست سیاه این گروه رای داد.

گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه‌ای از اینکه ایران اکثر موارد مربوط به اقدام جامع را حل نکرده است، ابراز تاسف کرد.

این گروه بین المللی روز هشتم تیرماه از دولت ایران خواست تا ماه اکتبر (آبان ماه) قوانین مالی خود را در جهت شفاف سازی اصلاح کند.

دولت روحانی بعد از توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی FATF، لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را در ۱۷ آبان ۹۶ به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

مجلس پس از کشمکش بسیار در اردیبهشت 97 لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را تصویب کرد و برای اعلام نظر به شورای نگهبان ارجاع داد.

لایحه مبارزه با پولشویی برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۸۱ از سوی دولت احمدی نژاد به مجلس ارائه شد و در سال ۱۳۸۶ به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده بود.

گروه ویژه اقدام مالی خواستار اصلاحات بیشتر در قوانین مالی ایران برای عضویت این کشور در کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم شده است.

دولت دوم روحانی در روز ۲۹ آبان ۹۶ برای رفع ایرادات قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لایحه اصلاح این قانون را به مجلس ارائه کرد.

مجلس شورای اسلامی روز 15 مهر ماه لایحه الحاق ایران را به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم CFT تصویب کرد.

چهار لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو)»، «اصلاح قانون پولشویی»، «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) از جمله توصیه‌های FATF به ایران است.

یکی از دلایل مخالفان محافظه‌کاران با پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT، مسدود شدن راه برای اعطای کمک مالی به «حماس» و «حزب‌الله لبنان» است.

گروه ویژه اقدام مالی FATF در بیانیه‌اش گفته است انتظار دارد ایران به سرعت در راه اصلاح گام بردارد.