شورای نگهبان لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را رد کرد

خلاف شرع و قانون اساسی است

اربیل (کردستان24)- شورای نگهبان لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را رد کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز یکشنبه 13 آبان در تویتی اعلام کرد: «شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست».

کدخدایی گفته است: « این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است».

 

 

مجلس شورای اسلامی روز 15 مهر ماه، در جلسه ای با حضور محمدجواد ظریف وزیر خارجه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم CFT را تصویب کرد.

علی شیرازی نماینده خامنەهای در سپاه قدس روز 16 مهر با اشاره به اینکه تصویب لوایح چهارگانه مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم به معنای دست برداشتم جمهوری اسلامی از حمایت از لبنان، سوریه و عراق است، از شورای نگهبان خواست با رد این لایحه، وظیفه خود را انجام دهد.

مشکلاتی که این کنواسیون برای ایران در پی خواهد داشت، در رابطه با حمایت مالی ایران از حزب الله و گروه‌های دیگر مورد حمایت تهران است که در لیست ترور قرار دارند.

گروه ویژه اقدام مالی هم (FATF) برای اصلاح قوانین مالی در جهت خروج ایران از لیست سیاه پولشویی سه ماه به این کشور فرصت داده بود تا قوانین خود را با کنوانسیون بین المللی مقابله با تروریسم مالی تطبیق دهد.

گروه ویژه اقدام مالی FATF روز 27 مهر ماه با تمدید مهلت به ایران به بیرون ماندن این کشور از فهرست سیاه این گروه رای داد.