کارزار هم‌صدایی هنرمندان ایرانی در برابر تحریم‌های آمریکا

وزیر خارجە آمریکا می‌گوید تحریم‌ها دارو و مایحتاج ضروری مردم را شامل نمی‌شود

 اربیل (کردستان٢٤ )- شماری از هنرمندان نام‌آشنای ایران در همراهی با کنشگران مدنی کارزاری برای رویارویی با تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کرده‌اند.

حضور شماری از هنرمندان صاحب‌نام ایران، یکی از علت‌های اصلی بازتاب وسیع این کارزار در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی بوده است. عده‌ای از دست‌اندرکاران رسانه‌ای و همچنین شماری از وکیلان و کنشگران مدنی نیز از کارزار یاد شده پشتیبانی کرده‌اند.

متن این کارزار به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده و در سایت change.org منتشر شده است. چهره‌هایی هم‌چون اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد، حسین علیزاده، کیهان کلهر، لیلی گلستان و شمس لنگرودی نامه این کارزار را امضا کرده‌اند.

امضا کنندگان نامە این کارزار خطاب به مردم جهان گفته‌اند که به عنوان "اهالی فرهنگ و کنشگران مدنی" برآنند تا با زبانی ورای زبان ناکارآمد سیاست با مردم جهان سخن گویند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از این اعلام کرده بود که تحریم‌ها شامل دارو و مواد غذایی نمی‌شود.

در این نامه همچنین آمده است که این تحریم‌ها نه تنها باعث بهبود شرایط زندگی مردم ایران نمی‌شود، نه  تنها زمینه‌های رعایت حقوق بشر را فراهم نمی‌کند، بلکه هزینه کلان آن به مردم ایران تحمیل می‌شود.

امضاء کنندگان این نامە می‌گویدند، "سیاستگزاران می‌آیند و می‌روند، اما فجایع حاصل از عملکرد غلط آن‌ها جهانی را می‌سازد که ما و شما و فرزندان‌مان در طول تاریخ پیش‌رو، دست به گریبان کابوس آن خواهیم بود."

رئیس جمهوری آمریکا١٤آبان‌ماه مرحله دوم تحریم‌های ایران را اعمال کرد. این تحریم‌ها بیشترفروش نفت ایران را هدف قرار داده است.

/چللب