کارزار مبارزه با خشونت علیه زنان در اقلیم کردستان راه اندازی شد

خشونت علیه زنان در کردستان افزایش یافته است

اربیل (کردستان24)- به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، فعالیت و مراسم‌های جداگانه‌ای در شهرهای مختلف اقلیم کردستان برگزار شد.

در اربیل، طی یک مراسم با حضور نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، کارزار 16 روزه مبارزه با خشونت علیه زنان در اقلیم کردستان آغاز شد.

بارزانی با اشاره به قوانین اقلیم کردستان برای مبارزه با خشونت علیه زنان اظهار داشت برای مقابله با خشونت علیه زنان قوانین مهمی در کردستان تصویب و به اجرا گذاشته شده است.

نخست وزیر اقلیم کردستان از امامان جمعه کردستان درخواست واقعیت جامعه کردستان برای تامین برابری بین زنان و مردان را توسعه دهند.

پخشان زنگنه دبیر کل «شورای امور خانمان» در دولت اقلیم کردستان خواستار مشارکت بیشتر زنان در امور سیاسی، بویژه در تشکیل کابینه جدید دولت کردستان شد.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق و شماری از دیپلمات‎های خارجی و فعالان حقوق زنان در این مراسم شرکت کردند.

اتحادیه زنان کردستان هم در بیانیه‌ای بر تشدید فعالیت‌های خود برای مبارزه با خشونت علیه زنان، توسعه فرهنگ همزیستی و مدارا برای بنیان یک خانواده سالم و برابری در حقوق و وظیفه بین زنان و مردان در جامعه تاکید کرد.

در ادامه بیانیه اتحادیه زنان کردستان آمده است: به علت پیشرفت تکنولوژی و فعالیت سازمان‌های زنان، خشونت علیه زنان تنها مشکل منحصر به یک خانواده نیست، بلکه به تمام جامعه و افکار عمومی مرتبط است.

کارزار مبارزه با خشونت علیه زنان تحت شعار « رنگ جهان را پرتقالی کنید، صدای من را بشنوید، به خشونت علیه زنان و دختران پایان دهید» برگزار می‌شود.

در شهر رانیه هم یک مراسم برای بزرگداشت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان برگزار شد.

اما آمار خشونت علیه زنان در اقلیم کردستان حاکی از افزایش آمار کشتن و خودسوزی زنان است.

به گزارش آمار «شورای امور خانمان»، 37 حالت کشتن زنان طی طی نو ماه اول سال 2018 در اقلیم کردستان ثبت شده است.

همچنین 54 حالت خودکشی، 113 سوختن، 90 خودسوزی و 87 تجاوز طی نو ماه اول امسال رخ داده است.

در همان مدت 7192 شکایت از مراجع قانونی در مورد خشونت علیه زنان ثبت شده است.