علی‌ اکبر صالحی: هیچ نتیجه ملموسی از وعده‌های اتحادیه اروپا مشاهده نکرده‌ایم

فدریکا موگرینی بار دیگر در مورد دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای منطقه ابراز نگرانی کرد

اربیل (کردستان٢٤ )- علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید اگر ماندن در برجام برای ما نفعی نداشته باشد، چرا باید در آن باقی بمانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه‌شنبه ٦ آذر به اتحادیه اروپا هشدار داد که صبر تهران در مورد وعده‌های این اتحادیه به ادامه معاملات نفتی با وجود تحریم‌های آمریکا رو به اتمام است.

علی اکبر صالحی گفت اگر ایران از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند نشود، ممکن است  دوباره غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصدی را آغاز کند.

صالحی، قبل از ملاقات با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرگزاری رویترز گفت: "اگر ما نتوانیم نفت خود را بفروشیم و از نقل‌وانتقال پول در شبکه مالی استفاده کنیم به نظرم حفظ توافق هسته‌ای به نفع ما نخواهد بود". وی افزود: "من در این زمینه به ایشان (خانم موگرینی) یادآوری خواهم کرد. به نظرم دوران صبر برای مردم ما دارد به پایان می‌رسد. ما به پایان مهلت‌های تعیین شده می‌رسیم که قرار بود چند ماهه باشد".

فدریکا موگرینی پس از این ملاقات گفت که او و آقای صالحی هر دو به حفظ توافق هسته‌ای متعهد هستند.

دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: "هر دو طرف بر تعهد خود به حفظ توافق هسته‌ای به عنوان مورد مهمی از احترام به توافق‌های بین‌المللی و یک ستون مهم در حفظ امنیت اروپا و منطقه تاکید کردند".

در این بیانیه همچنین گفته می‌شود که خانم موگرینی در این دیدار نگرانی‌های اتحادیه اروپا از دخالت حکومت ایران در منطقه را تکرار کرده که اشاره‌ای مستقیم به اوضاع کشورهایی نظیر یمن و سوریه است.

صالحی در بخش دیگری از مصاحبه با رویترز گفت: "ما تاکنون هیچ نتیجه ملموسی از وعده‌های اتحادیه اروپا مشاهده نکرده‌ایم. ما از سازوکار ویژه این اتحادیه برای انجام معاملات غیردلاری استقبال می‌کنیم ولی فقط به شرطی که صادرات نفتی ایران را حفظ کند".

صالحی افزود: "اگر برای ما نفعی نداشته باشد، چرا باید در برجام باقی بمانیم؟ در ایران صداهای مخالف با این توافق هر روز بیشتر می‌شود".

/چللب