منافع اقتصادی ایران در اقلیم کردستان

K24 - اربیل

اگر چه جمهوری اسلامی ایران با شدت با استقلال اقلیم کردستان مخالفت می‌کند، اما آمار بازرگانی چیز دیگری می‌گویند. ارزش صادرات ایران به اقلیم کردستان سالانه 8 میلیارد دلار است و تعادل بازرگانی به نفع ایران است.

ایران افزون بر اینکه  مستقیما کالا و خدمات را به اقلیم کردستان صادر می‌کند، از این طریق هم به مناطق دیگر عراق صادر می‌کند.

با این حال ایران بخش کمی از بازار اقلیم کردستان را تشکیل می‌دهد و تنها 11 درصد شرکتهای خارجی در اقلیم کردستان ایرانی هستند.

جمهوری اسلامی با اینکه میلیونها دلار حجم بازرگانی با اقلیم کردستان دارد، اما بیشتر از همه کس با همه‌پرسی استقلال کردستان مخالف است و در مصالح مشترک یک جانبه عمل کرده است و برخی کارشناسان این اقدامات ایران را به مثابه کارت فشار علیه همه‌پرسی اعلام کرده‌اند.

ایران آب رودخانه الوند را مسدود کرده است و جهت رودخانه سیروان را تغییر داده و 90 درصد آب رودخانه زاب کوچک را کم کرده است.

اکنون برای اعمال فشار زیادتر بر اقلیم کردستان بحث بستن مرزها در میان است، اما به علت آن که تعادل بازرگانی بین اقلیم کردستان و ایران به نفع تهران است و تحت تحریم آمریکا قرار دارد، به حاشیه رانده شده است و به بازارهای خارجی نیازمند است، هر نوع اقدام یک جانبه برای بستن مرزها زیانهای بیشتری برای ایران در پی خواهد داشت.

ایران منفعت بیشتری در اقلیم کردستان دارد، 325 شرکت ایرانی و هزاران کارگران این کشور در اقلیم کردستان مشغول کار و فعالیت هستند. 11 درصد شرکتهای  اقلیم کردستان ایرانی هستند.

مهمترین گذرگاه‌های مرزهای ایران با اقلیم کردستان عبارت هستند از باشماخ، حاجی عمران(تمرچین)، پرویزخان، کیله در سردشت و شوشمه در پاوه.

در سال 2016 ارزش حجم صادرات ایران به اقلیم کردستان در این مرزها بدین ترتیب بوده است:

گذرگاه باشماخ 998 میلیارد دینار (792،063،492) دلار،

مرز حاجی عمران 55 میلیارد دینار (43،650،793) دلار،

پرویزخان 66 میلیارد دینار (52،380،952) دلار،

منطقه راپرین 43 میلیار دینار (34،126،984) دلار،

در مرزهای شوشمی و کیلی 59 میلیارد دینار (46،825،396) دلار،

طبق آمار اتحادیه واردات و صادرکنندگان کردستان، عمده صادرات ایران به اقلیم کردستان کالای استراتیژی نیستند و شامل لوازم خانگی، مواد غذایی، پلاستیک و مصالح ساختمانی است.

در مقابل صادرات اقلیم کردستان به ایران ناچیز است و در سال گذشته 1000 تن گندم، 6000 تن پسته، 5.600 تن پوست حیوانات و 26 تن پشم به ایران صادر کرده است.