وزیر اطلاعات ایران کشورهای همسایه را به اقدام علیه امنیت کشور متهم کرد

کشورهای همسایه تسلیحاتی پیشرفته برای حمله به کشور در اختیار «گروه‌های تروریستی» قرار می‌دهند

اربیل (کردستان24)- وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، سرویس‌های امنیتی کشورهای همسایه و کشورهای دور دست را به اقدام علیه امنیت کشور متهم کرد.

محمود علوی وزیر اطلاعات روز سه‌شنبه 27 آذر ماه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی بدون آنکه نامی از این کشورها ببرد اظهار داشت: «از جریان‌های تروریستی با تمام وجود به صورت نقدی، کالایی و آموزشی حمایت تمام عیار می‌کنند».

اظهارات علوی در پاسخ نماینده شاهین دژ درباره تمهیدات وزارت اطلاعات برای رفع اقدامات مخل امنیتی در نشست علنی مجلس ارائه شد.

وزیر اطلاعات با اشاره به دستیابی داعش به مراکز آموزشی، تسلیحاتی و اموال عظیم ارتش‌های سوریه و عراق گفته است «سلاح و مهمات آنها در اختیار تروریست‌ها قرار گرفت، امروز اگر داعش زمین را از دست داده است اما اسلحه را از دست نداده است و سلاح را زمین نگذاشته است».

علوی در ادامه اظهار داشت: «پشتیبانی لجستیکی از گروه‌های تروریستی توسط سرگیست‌های کشورهای همسایه با تمام معنا ادامه دارد».

وزیر اطلاعات، کشورهای همسایه را به فراهم کردن امکانات نظامی و تسلیحاتی پیشرفته برای گرو‌های اپوزیسیون برای حمله به کشور متهم کرد.

به گفته وی اگر قبلا «تیم‌های تروریستی» در جنوب شرق یا شمال غرب یا جنوب غرب کشور با یک پیکان وانت و چند اسلحه کلاشینکف وارد کشور می‌شدند، امروز با ماشین‌های نوع شاسی بلند تیزرو و موتورهای قوی و اسلحه‌های تیربار و فشنگ‌های بسیار زیاد و یا حتی با توپ‌های 23 میلی متری ضد هوایی وارد مرزهایمان می شوند و تعرض می کنند.

وی هیچ نامی از گروه‌های مسلح و کشورهای همسایه نبرد، اما به طور غیر مستقیم به شرق کردستان، بلوچستان و مناطق عربی در جنوب غرب کشور اشاره کرد.

وزیر اطلاعات ایران با متهم کردن کشورهای همسایه به آموزش‌های اطلاعاتی گفت: «قبلا آموزش‎هایی در حد آموزش‌های ابتدایی چریکی و یا نظامی می‌دیدند، اما الان به غیر از آن، آموزش‌های اطلاعاتی هم می‌بینند که چگونه تماس‌ها و ارتباطات و رفت و آمدها و قرارهای خودشان را از دید عوامل و منابع اطلاعاتی پنهان کنند».

علوی همچنین آمریکا و اسرائیل را به ساماندهی و همگرایی بین گروه‌های اپوزیسیون که از آنها با «تیم‌های تروریستی» نامبرده است، متهم کرده و گفت: «در دو سال اخیر بیش از 64 همایش، نشست و هم اندیشی بین جریان‌های مختلف قومی، ضد انقلابی در سطح دنیا برای یکی کردن ضعف مبارزه خود با جمهوری اسلامی برگزار کردند».

وی برای مقابله با گروه‌های اپوزیسیون خواستار افزایش بودجه وزارت اطلاعات شد، که به گفته وی اگر لجستیک و تجهیزات وزارت با حرکت و بسیج دشمن نامتناسب باشد، با تهدیدها مقداری مشکل تر حرکت می‌کنیم.

وزیر اطلاعات با اشاره به ضرورت برخورد سخت و پلیسی به عنوان درمان و آخرین راهکار گفت در راهبرد وزارت اطلاعات پیشگیری را بر درمان مقدم قرار گرفته است.

علوی در این باره گفته است وزارت اطلاعات سالانه تقویم امنیتی را تنظیم می‌کند و براس پیشگیری از چالش‌های امنیتی بیش از 30 گزارش راهبردی در 10 ماه گذشته در اختیار مقامات عالی نظام قرار داده است.

وی با اشاره به افزایش تحرکات گروه‌های اپوزیسیون گفت: «در چند سال قبل، سه ماهی یکبار یک تیم تروریستی را زیر ذره‌بین می‌بردیم، اما در شرایط کنونی گاه هفته‌ای دو تیم تروریستی را شناسایی و اقداماتشان را خنثی می‌کنیم».

وزیر اطلاعات در ادامه گفت «تاکنون بیش از 300 مورد تیم‌ها را شناسایی کرده‌ایم» و « در شرایط کنونی از هر 100 اقدام تروریستی 97 تا 98 اقدام را خنثی کرده‌ایم».

نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران از جمله سپاه پاسداران طی چند سال گذشته در کردستان، بلوچستان و خوزستان با گروه‌های مسلح درگیر شده‎اند.