ترکیه ممنوعیت پرواز به فرودگاه سلیمانی را تمدید کرد

ترکیه به اقدامات نیروهای امنیتی در سلیمانی بسنده نکرده است

اربیل (کردستان24)- دولت ترکیه برای بار دوم ممنوعیت آسمان خود بر روی هواپیماهایی که مقصد آنها فرودگاه سلیمانیه است، تمدید کرد.

طاهر عبدالله مدیر فرودگاه بین المللی سلیمانی روز دوشنبه سوم دیماه اعلام کرد دولت ترکیه ممنوعیت پرواز به فرودگاه سلیمانی را تمدید کرد.

دولت ترکیه اولین بار در مهر ماه 96  به همراه ایران در واکنش به رفراندوم استقلال کردستان به درخواست دولت عراق آسمان خود را به روی پرواز هواپیماهای مسافربری و باری به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه مسدود کرد.

پس از آنکه ایران آسمان خود را بر روی پرواز هواپیماها به فرودگاه‌های کردستان گشود، ترکیه به ممنوعیت پرواز فرودگاه سلیمانیه ادامه داد و تنها آسمان خود را بر روی هواپیماهایی که مقصد آنها فرودگاه اربیل است، گشود.

ترکیه روز دوشنبه برای بار دوم ممنوعیت پرواز برای هواپیماهایی که از آسمان ترکیه برای ترانزیت به مقصد فرودگاه سلیمانی استفاده می‌کنند تمدید کرد.

مدیر فرودگاه سلیمانیه اظهار داشت ترکیه تا روز چهارم فروردین 98، ممنوعیت پرواز به فرودگاه سلیمانیه را تمدید کرده است.

ترکیه در ازای رفع ممنوعیت پرواز به فرودگاه سلیمانی خواستار محدودیت و ممنوع کردن فعالیت افراد و احزاب وابسته به حزب کارگران کردستان- پ.ک.ک در مناطق تحت کنترل امنیتی اتحادیه میهنی کردستان  شده است.

قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم کردستان ماه گذشته فرمان تعطیلی مراکز «جنبش آزادی» مورد حمایت پ.ک.ک که در دولت عراق به رسمی ثبت شده است، در استان سلیمانیه صادر کرد.

نیروهای امنیتی کردستان در سلیمانیه؛ مرکز و شاخه‌های این حزب را در سلیمانیه، کویه و رانیه را بستند.

اما آخرین اقدام دولت ترکیه حاکی از آن است که این کشور به این اقدام بسنده نکرده است.