خلیل‌زاد از توافق آمریکا و طالبان در مورد چارچوب گفتگو‌های صلح خبر داد

طالبان پاسخ در مورد آغاز مذاکره با دولت مرکزی افغانستان را بە بعد موکول کرده است

 اربیل (کردستان٢٤ )- زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، روز دوشنبه ٨ بهمن‌ماه، به نیویورک‌تایمز گفت که مقام‌های آمریکایی و طالبان در مورد چارچوب اولیه پیش‌نویس یک توافق صلح به تفاهم رسیده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این پیش‌نویس آمده است که گروه طالبان باید آتش‌بس را رعایت کرده و از فعالیت "تروریست‌ها" در منطقه خود جلوگیری کند، و هم‌چنین گفت‌وگوها با دولت افغانستان را آغاز کند.

زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان روز دوشنبه در مصاحبه با نیویورک‌تایمز در کابل گفت: "ما به پیش‌نویس چارچوب توافق دست پیداکرده‌ایم، اما پیش ازتبدیل آن به توافقنامه‌ای مکتوب باید شکل بیشتری به خود بگیرد."

او افزود که "طالبان تعهد کرده‌اند که هر کار لازم را برای جلوگیری از تبدیل فزاینده افغانستان به سکوی عملیاتی افراد و گروه‌های مرتبط با تروریسم بین‌المللی انجام بدهند، و این مایه خشنودی ماست."

پس از سرکوب بین‌المللی گروه حکومت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه،‌ این گروه حضور خود در افغانستان را گسترش داد که این امر نگرانی آمریکا و کشورهای متعدد دیگر را در پی داشته است.

خلیل‌زاد در مورد این تعهدات طالبان افزود که "اطمینانمان به آن به اندازه‌ای رسیده که بخواهیم به شکل‌‌دهی توافق اقدام کنیم، و اکنون جزئیات آن باید شکل بگیرد."

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود به نیویورک‌تایمز گفته است که مذاکرات هم‌چنان ادامه دارد و هیئت نمایندگی طالبان درخواست وقت کرده تا دو شرط مربوط به گفت‌وگو با دولت مرکزی و آتش‌بس را با رهبری طالبان در میان بگذارد.

به گفته این مقام آمریکایی، هیئت آمریکایی نیز به طالبان گفته‌است که شروط یادشده حالتی "درهم‌تنیده" دارند و این یک "بسته توافقی" است که نمی‌توان بخشی از آن را از بخش دیگر جدا کرد.

طالبان پیشتر بارها با گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان مخالفت کرده‌است، اما اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، روز دوشنبه از طالبان خواست با دولت مرکزی این کشور وارد مذاکرات جدی شود.

/چللب