ترامپ: هفته آینده به طور رسمی شکست داعش را اعلام می‌کنم

فرماندهان نظانی و قانونگذاران آمریکا از ظهور دوباره داعش بیم دارند

اربیل (کردستان24)- دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد هفته آینده به طور رسمی شکست داعش و کنترل تمام مناطق تحت کنترل این گروه را اعلام خواهد کرد.

به گزارش رویترز، ترامپ روز چهارشنبه 17 بهمن ماه خطاب به وزیران خارجه و مقامات 79 کشور که در کنار آمریکا با داعش در عراق و سوریه جنگیدند گفت: آنها (داعش) خاک خود را از دست دادند، این یک عامل بزرگ است.

تصمیم ترامپ برای خروج نظامیان آمریکا از سوریه با انتقاد شماری از قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات مواجه شده و از قدرت گیری دوباره داعش بیم دارند.

ژنرال جوزف ووتل فرمانده مرکزی ارتش آمریکا روز سه‌شنبه 16 بهمن به کنگره گفت ترامپ برای تصمیم گرفتن به خروج نظامیان این کشور از سوریه با وی مشورت نکرده است.

جوزف اظهار داشت داعش پس از خروج نظامیان آمریکا از سوریه قادر به سازماندهی دوباره خود است.

ترامپ در نشستی با اعضای ائتلاف بین المللی در وزارت خارجه آمریکا گفت ارتش آمریکا، شرکای ما در ائتلاف و نیروهای دموکراتیک سوریه تقریبا تمام مناطق تحت کنترل داعش در سوریه و عراق را آزاد کردند.

به گفته ترامپ، این دستاورد باید بعدا، احتمالا هفته آینده به طور رسمی اعلام شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به شرکای واشینگتن اطمینان داد که خروج سربازان آمریکایی از سوریه «پایان نبرد آمریکا» نیست و خواستار کمک آنها برای شکست همیشگی داعش در سوریه و عراق شد.

وی کاهش حضور نظامی آمریکا در سوریه را یک تغییر تاکتیکی خواند و گفت تغییری در ماموریت ایجاد نشده است و به طور ساده تنها ورود به مرحله جدید از یک جنگ قدیم است.