اتحادیه‌ی اروپا بار دیگر از رهبر اپوزسیون ونزوئلا حمایت کرد

دولت آلمان از روسیە و چین خواست از نیکلاس مادورو حمایت نکنند

 اربیل (کردستان۲۴)- فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از سوی این اتحادیه بار دیگر از خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا حمایت کرد.

در بیانیه‌ی موگرینی آمده است که هرگونه اقدامی که آزادی، استقلال عمل یا امنیت گوایدو را به خطر بیندازد، باعث "افزایش تنش‌" خواهد شد.

به گزارش دویچه‌وله، نماینده اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر اینکه راه‌حل بحران در ونزوئلا باید سیاسی، دموکراتیک و مسالمت‌آمیز باشد، گفته است که طبق قانون اساسی ونزوئلا اعضای مجمع ملی این کشور از مصونیت برخوردارند و باید مورداحترام همگان باشد.

موگرینی همچنین در این بیانیه تصریح کرده است که نمایندگان باید بتوانند بدون ترس، وظیفه‌ای را که به آنان محول شده اجرا کنند.

خوان گوایدو در ماه ژانویه خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا خواند و پس‌ازآنکه دادگاهی او را ممنوع‌الخروج کرد، از کشور خارج شد و از چند کشور آمریکای لاتین دیدن کرد.

در آخرین سفرش به اکوادور با لنین مورنو، رئیس‌جمهور این کشور ملاقات کرد.

روز شنبه، ۱۱ اسفند هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا خواست، انتخابات زودرس برگزار کند.

او گفت، نباید اجازه داد که مادورو با وقت‌کشی از برگزاری انتخابات خودداری کند.

ماس از دولت‌های روسیه و چین برای حمایت از دولت ونزوئلا انتقاد کرد. این دو کشور روز پنجشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که آمریکا در رابطه با بحران ونزوئلا به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده بود، وتو کردند.

دولت آلمان نیز مانند پارلمان اروپا، مجلس ونزوئلا را به‌عنوان "تنها ارگان مشروع و دمکراتیک" به رسمیت می‌شناسد و از خوان گوایدو حمایت می‌کند.

گرد مولر، وزیر همکاری‌های اقتصادی و توسعه آلمان، اعلام کرد که برلین برای کمک به نیازمندان ونزوئلا پنج میلیون یورو در نظر گرفته است. شرط ارسال کمک‌ها، برقراری صلح و ثبات در ونزوئلا است و به گفته مولر، دولت ونزوئلا باید در این راستا از اعمال زور علیه منتقدان و مخالفان خودداری کند.

/ا.م