کشف مواد مخدر که از ایران وارد اقلیم کردستان شده است

اداره گمرک باشماق از کشف و ضبط مواد مخدر خبر داد

اربیل (کردستان24)- اداره گمرك باشماق بیش از یک کیلو گرم تریاک و دهها قرص مخدر که از ایران وارد اقلیم کردستان شده بود، کشف و ضبط کرد.

اداره گمرک باشماق از توابع استان سلیمانی روژ دوشنبه 20 اسفندماه در بیانیه‌ای علام کرد: «نیروهای امنیتی گمرک روز دوشنبه 19 اسفند یک کیلو و 440 گرم و 40 سنت تریاک و 24 قرص مواد مخدر از یک شهروند که در تلاش برای وارد کردن آن به اقلیم کردستان بود، کشف کردند».

ایران از منابع اصلی مواد مخدر موجود در عراق است.

اظهارات روز 14 اسفند عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق  مبنی به اینکه «مواد مخدر از آرژانتین وارد عراق شده است» به سوژه کمدی رسانه‌ای در این کشور تبدیل شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود مشغول کرده است.

رشید فلیح رئیس پلیس بصره روز 26 آبان ماه در یک نشست خبری اعلام کرد: 80 درصد مواد مخدر موجود در بصره، از ایران وارد این استان شده است.

فلیح اظهار داشت مواد مخدری که از ایران وارد بصره می‌شود شامل انواع مختلف از جمله کریستال است.

به گفه وی، 20 درصد مواد مخدر دیگر موجود در بصره در قالب قرص از مرز کویت وارد می‌شود.

معاون سفیر ایران در بغداد روز پنجم آذرماه اعلام کرد: «دست داشتن تهران در ورود مواد مخدر به عراق به اندازه زدن اتهامی همچون حمایت  ایران از تروریست و داعش مضحک است».

موسی علیزاده طباطبایی به ایسنا گفته است که «سرویس‌های امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در پشت انتشار مواد مخدر در کشورهای منطقه قرار دارند».

نیروهای امنیتی کردستان روز 12 آبان ماه، هفت کیلو و 200 گرم ماده هروئین که از ایران وارد شهرستان سوران از توابع استان اربیب شده بود کشف کردند.

پلیس مبارزه با مواد مخدر در دهوک در روز 21 مهر ماه با ضبط حدود 50 کیلو هروئین اعلام کرد قاچاقچیان، این محموله را از ایران وارد کردە و قصد داشتند آن را از طریق ترکیە بە اروپا قاچاق نمایند.