اتحادیه‌ی اروپا حکم نسرین ستوده را محکوم کرد

موگرینی: خانم ستوده برنده‌ی جایزه‌ی ساخاروف اتحادیه‌ی اروپا در بی قانونی و با نقض ابتدایی‌ترین حقوق متهم به‌طور غیابی محاکمه و محکوم‌شده است.

 اربیل (کردستان۲۴)- اتحادیه‌ی اروپا محکومیت نسرین ستوده، وکیل و حقوقدان ایرانی، "به دست‌کم هفت سال زندان" را شدیداً محکوم کرد و خواستار "تجدیدنظر" در حکم دادگاه انقلاب تهران شد.

بە گزارش وب‌سایت رادیو فرانسه، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، با انتشار بیانیه‌ای حکم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه علیه ستوده را "تحولی نگران‌کننده" توصیف کرد و افزود که "خانم ستوده برنده‌ی جایزه‌ی ساخاروف اتحادیه‌ی اروپا در بی‌قانونی و با نقض ابتدایی‌ترین حقوق متهم به‌طور غیابی محاکمه و محکوم‌شده است."

سخنگوی فدریکا موگرینی تأکید کرده که اتحادیه‌ی اروپا خواستار تجدیدنظر فوری در محکومیت خانم نسرین ستوده و همسر او رضا خندان شده که در ژانویه گذشته به شش سال زندان محکوم شد.

اتحادیه‌ی اروپا، در این بیانیه از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که حق رضا خندان و نسرین ستوده را برای درخواست تجدیدنظر در احکام خود رعایت کرده و محترم شمارد.

اتحادیه‌ی اروپا به حکومت تهران یادآور شده که "حق راهپیمایی آرام و آزادی بیان فارغ از خشونت بنیادهای پیمان بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی را تشکیل می‌دهند که دولت ایران ازجمله امضاکنندگان آن است."

خبرگزاری ایسنا گزارش کرد کە قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه‌ی ٢٨ دادگاه انقلاب تهران گفته است که خانم نسرین ستوده به اتهام‌های تبانی علیه نظام و توهین به علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی ایران، روی‌هم به هفت سال زندان محکوم‌شده است.

به گفته‌ی رضا خندان، دفتر اجرای احکام زندان اوین به خانم ستوده اعلام کرده که وی به ٣٣ سال زندان و تحمل ١۴٨ ضربه تازیانه محکوم‌شده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای جداگانه محکومیت نسرین ستوده را به زندان و تحمل شلاق یک "رسوایی و بی‌عدالتی" تمام برای جمهوری اسلامی خواند و خواستار آزادی فوری خانم ستوده شد.  

/ا.م