زلزله‌زدگان کردستانی بە کمک سیل‌زدگان گلستانی شتافتند

تلفات جانی سیل‌زدگان استان گلستان بە ٩ نفر رسید

 اربیل (کردستان٢٤)- زلزله‌زدگان کردستان در ثلاث باباجانی، در استان کرمانشاه، برای سیل‌زدگان در استان گلستان کمک جمع‌آوری کرده‌اند.

بە گزارش خبرگزاری مهر، زلزله‌زدگان ثلاث باباجانی "وسایل اضافه‌ای را که در چادرهایشان داشتند" به سیل‌زدگان استان گلستان می‌دهند.

امانگلدی ضمیر، فرماندار آق‌قلا در استان گلستان ایران می‌گوید، علاوه بر شهرستان مرزی آق‌قلا ۱۴ روستای منطقه نیز در محاصره کامل سیل قرارگرفته و گستردگی مناطق خسارت‌دیده به مانعی جدی در راه تسریع در امدادرسانی بدل شده است.

 

 فرماندار شهرستان مرزی آق‌قلا در شمال غربی استان گلستان و هم‌مرز با ترکمنستان می‌گوید، ۷۰درصد این شهر در محاصره سیل قرارگرفته است.

ضمیر در گفت‌وگو با ایرنا گفت: "اگرچه با تمام توان در حال امدادرسانی و کمک به رفع این مشکل هستیم اما گستردگی مناطق خسارت‌دیده، مانع جدی و اصلی تسریع در فرایند خدمت‌رسانی و رفع کامل مشکلات است."

به گفته‌ی او، علاوه بر این شهر، ۱۴ روستای آق‌قلا نیز در محاصره کامل سیل قرار دارند و نیازمند امدادرسانی هستند. برخی از این روستاها تخلیه‌شده و برخی دیگر هم به دلیل دشواری در استفاده از منازل در حال تخلیه است.

تاکنون ۹ نفر جان خود را براثر سیل استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی ازدست‌داده‌اند. سیل در استان مازندران موجب مرگ پنج نفر و ناپدید شدن یک نفر دیگر شده است. همچنین دو نفر در استان خراسان شمالی و دو نفر دیگر در استان گلستان جان‌باخته‌اند.

ایسنا از وارد آمدن خسارت به ۶هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در استان گلستان خبر داده است. ایسنا می‌گوید، ۱۲ شهرستان تحت تأثیر قرارگرفته و اوضاع همچنان در میان‌دورود، سیمرغ، جویبار، ساری، بهشهر و بابل بحرانی است.

 همچنین ۵۰۰ واحد مسکونی غیرقابل سکونت است و مردم قائم‌شهر با مشکل گازرسانی روبرو شده‌اند.

مهدی رازجویان، معاون عمرانی استانداری مازندران "تجاوز و دست‌درازی به بستر و حریم رودخانه در گذشته" را مسبب مشکلات فراوان این منطقه خوانده و گفته است: "ماشین‌های لجن‌کش در حال انجام فعالیت‌های پاک‌سازی هستند تا زندگی مردم به حالت عادی برگردد."

مقام‌های ایران می‌گویند، ارتش، سپاه پاسداران و دیگر نهادها برای کمک به مردم سیل‌زده بسیج شده و درصددند تا اوضاع منطقه هر چه زودتر به حال عادی بازگردد. در همین حال در شبکه‌های اجتماعی از خشم مردم از نارسایی کمک‌های مسئولان به سیل‌زدگان منطقه اخبار فراوانی منتشرشده است.

/ا.م