هشدار سیل در 10 استان و وضعیت آماده باشی در پنج استان دیگر

در استان‌ها ستاد بحران تشکیل شده است

اربیل (کردستان24)- وزارت نیرو نسبت به وقوع سیل در 10 استان کشور هشدار داد و سازمان مدیریت بحران کشور هم از ورود یک سامانه بارشی جدید از جنوب و غرب کشور که استان‌های نیمه غربی و مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هشدار داد.

وزیر نیرو با اعلام آماده‌باشی در پنج استان غربی کشور اظهار داشت حدود 10 استان هشدار سیل دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان  روز شنبه سوم اسفندماه در حاشیه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان استان گلستان اظهار داشت: «استان‌های بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی، استان‌هایی هستند که هشدار دریافت کرده‌اند».

طی سه روز گذشته، 70 درصد شهرستان آق قلا و 14 روستای آن در شمال غربی استان گلستان بر اثر سیل زیر آب رفتند.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد: یک سامانه بارشی از روز یکشنبه از جنوب، جنوب غرب و غرب وارد کشور می شود.

این سازمان پیشبینی کرده است سامانه جدید بارش از روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه غیر از مناطق جنوب شرق کشور در غالب نقاط کشور موجب بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق و در ارتفاعات البرز و مناطق مرتفع زاگرس بارش برف می‌شود.

سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور گفته است به دلیل ورود سامانه بارشی قوی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، استانداران پنج استان کشور در وضعیت آماده‌باش هستند.

به گفته وی، استان‌های لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و ایلام، پنج استانی هستند که در وضعیت آماده‌باش قرار گرفته‌اند و ستاد بحران در این استان‌ها تشکیل شده است.

بسیاری از ساکنین شهرستان آق قلا و روستای آن بر اثر سیل تخلیه شدند.

شهرستان آق قلا در زیر آب
شهرستان آق قلا در زیر آب

 

انتقادهای گسترده از عملکرد دولت برای امداد و کمک‌رسانی به سیل زدگان باعث برکناری استاندار گلستان و حضور برخی از مسئولان کشور در این استان سیل زده شده است.

خبرگزاری فارس به نقل از معاون عملیات سازمان هلال احمر گزارش داده است تاکنون بیش از هفت هزار نفر به شکل موقت اسکان داده شده‌اند.

سازمان مدیریت بحران کشور هشدار داده است که با نفوذ توده هوای نسبی گرم از عرض‌های جنوبی، غالبا بارش باران را انتظار داریم و موجب ذوب برف و افزایش شدت روان آب و طغیان رودخانه ها در منطقه جنوب و جنوب غرب می شود.

همچنین پیشبینی کرده است که به علت ناپایداری نسبی شدید و بالا بودن احتمال دما وقوع رگبار و رعد و برق و برخی نقاط تگرگ در مناطق غرب، جنوب غرب و جنوب کشور وجود دارد.

اداره «گرمیان» تابع استان سلیمانیه در اقلیم کردستان هم روز یکشنبه نسبت به وقوع سیل و افزایش  سطح آب رودخانه‌ها بر اثر بارش شدید هشدار داد و از مردم خواست آمادگی کامل را داشته باشند.