سازمان هواشناسی ایران هشدار داد

در بعضی مناطق تنها از راه هوایی امدادرسانی امکان پذیر است

اربیل (کردستان24)- سازمان هواشناسی ایران از ورود سامانه بارشی جدید از روز شنبه هفته آینده به این کشور خبر داد.

خبرگزارس تسنیم روز چهارشنبه 14 فروردین به نقل از سازمان هواشناسی گزارش داد سامانه بارشی جدید صبح روز شنبه از نوار غربی وارد کشور می‌شود.

هواشناسی پیش بینی کرده است مناطق مختلف کشور روز پنجشنبه به غیر از جنوب شرق با بارش‌های پراکنده همراه خواهد بود و روز جمعه هم بارش‌ها محدود به شمال غرب و مناطقی از جنوب غرب، غرب و شمال خلیج‌ فارس خواهد بود.

شش استان استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین خسارت بر اثر سیل در هفته جاری داشته‌اند.

سیل در پل‌دختر تا بامداد روز سەشنبه  فروردین، این شهر را از دسترس خارج کرده بود.

بهنام سعیدی، سخنگوی مدیریت بحران  اظهار داشت در پی باران‌های سیل‌آسا 2199 جاده روستایی مسدود شده و بعضی از آنها از بین رفته‌اند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه اعلام کرد هنوز کارهای زیادی برای کاهش آلام مردم سیل زده باقی مانده است.

خامنه‌ای در ادامه گفت به مسئولان تأکید کرده‌ام که کارهای اصلی یعنی بازسازی ویرانی‌ها و جبران خسارتها، از این به بعد است و باید این خسارات و صدمات جبران شود.

حمیدرضا کاظمی، نماینده‌ی پل‌دختر و معمولان گفته است بخش عمده‌ی شهر پل‌دختر و بیش از 100 روستا در این منطقه در محاصره‌ی سیل است.

در منطقه «بامدژ» در استان خوزستان بیش از 10 روستا بر اثر بارندگی  و افزایش حجم سدهای دز و کرخه و ایجاد سیل  زیر آب رفته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها از راه هوایی امدادرسانی به این منطقه امکان پذیر است.

کاظمی نماینده مردم پلدختر در مجلس گفته است: تعدادی از مردم سیل‌زده شهرستان پلدختر دو شب است که در بیابان‌ها زندگی می‌کنند و مردم نیاز فوری به آب و غذا، چادر و امکانات گرمایشی دارند.

طی دو هفته بیش از 40 نفر بر اثر سیل در استان‌های مختلف ایران کشته و بیش از صد نفر دیگر مصدوم شده‌اند.

به گزارش شبکه‌های اجتماعی، امام ‌جمعه معمولان گفته است: از ۶۰ روستا اصلا خبر نداریم که چه بر سرشان آمده است، گفتند بیمارستان صحرایی دایر کردیم، ولی خبری نیست. خبری از نیروهای امدادی نیست، هلی‌کوپترها هم آمدند و رفتند ولی هیچ‌کدام در معمولان ننشستند.

همزمان با وقوع سیل، در چند شهر هم رانش زمین و ریزش کوه گزارش شده است.

در شش استان بیش از 400 شهر و روستا با بارش شدید و سیل درگیر هستند.

دولت قبلا در تمام این مناطق وضعیت اضطراری اعلام کرده است و در چند شهر استان لرستان از جمله خرم‌آباد، مرکز استان و پل‌دختر و "معمولان" وضعیت همچنان بحرانی است.