مقامات استان خوزستان نسبت به طغیان رودخانه‌ها هشدار دادند

در مازندران و اردبیل دمای هوا بر اثر بارش برف تا 12 درجه کاهش یافت

اربیل (کردستان24)- در بسیاری از شهرهای استان خوزستان وضعیت فوق العاده اعلام شد و در اردبیل هم با بارش برف، دمای هوا تا 12 درجه کاهش یافت و محورهای مواصلاتی خوزستان؛ محور اهواز ـ آبادان  مسدود شده و جاده ۲۱ ‌روستا هم بسته شده است.

زین العابدین موسوی فرماندار آبادان روز جمعه 30 فروردین در جمع خبرنگاران گفت: از امروز به دلیل مد غیر طبیعی و بالا رفتن آب رودخانه اروند رود، وضعیت فوق العاده اعلام می‌کنم.

به گزارش ایرنا، سرپرست فرمانداری  خرمشهر هم گفته است استاندار خوزستان به دلیل وقوع مد اکبر و آب گرفتگی در آبادان، خرمشهر و شادگان حالت فوق العاده اعلام کرده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از اعتراض ساکنین مناطق سیل زده خوزستان به ناکارامدی دولت در کمک به سیل زدگان و کاهش خسارت‌های آن است.

کمک‌های انسانی عربستان و امارات روز گذشته وارد تهران شد و رسانه‌های حکومتی هم از رسیدن اولین محموله کمک‌های یونیسف خبر دادند.

فرماندار آبادان به ساکنین کنار و بستر رودخانه‌های اروند و بهمن‌شهر هشدار داده است که هوشیار باشند.

طغیان رودخانه کارون هم باعث آب گرفتگی برخی شهرها و روستاهای اطراف آن شده است.

تاکنون بیش از 270 روستا و بیش یکصد هزار هکتار زمین‌های کشاورزی بر اثر طغیان رودخانه‌های کرخ، دز و کارون دچار سیل و آب گرفتگی شده‌اند و حدود 400 هزار نفر هم در معرض خطرات ناشی از سیلاب قرار دارند.

به گزارش ایرنا سیلاب ناشی از طغیان رودخانه کارون موجب آب گرفتگی برخی شهرها و روستاهای پایین دست این رودخانه در خوزستان شده است. 

طغیان رودخانه های کرخه ، دز و کارون تاکنون سبب آبگرفتگی بیش از 270 روستا و بیش از یکصد هزار هکتار از زمین های کشاورزی در خوزستان شده و حدود 400 هزار نفر در معرض خطرات ناشی از این سیلاب قرار گرفتند.

اما همزمان با بارش باران و سیل در مناطق جنوبی ایران، بیش از چهار سانتی متر برف در خلخال اردبیل باریده است که تاکنون ادامه دارد.

مدیر کل مدیریت بحران استان اربیل گفته است بارش باران و برف و کاهش دمای هوا بین 8 تا 12 درجه تا روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت در بیشتر مناطق استان قابل مشاهد خواهد بود.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های مازندان هم با هشدار دادن به رانندگان و مسافران اظهار داشت محورهای  هراز و کندوان با بارش برف همراه است.

بر اساس آمارهای دولتی تاکنون 76 نفر بر اثر سیل در سراسر کشور جان خود را از دست داده و بارندگی‌های دو هفته گذشته همراه با سیل بیش از 30 هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.