پمئپو از طریق اتاق‌‌های جنگ چرچیل به ایران هشدار داد

بریتانیا:اقدامات ایران عواقب و واکنش قدرت‌های اروپایی در پی خواهد داشت

اربیل (کردستان24)- وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد واشینگن ایران را تحت نظر قرار داده و به این کشور اجازه نخواهد به سلاح هسته‌ای دست یابد.

مایک پمپئو روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در کنفرانس مشترک خبری با همتای بریتانی خود در لندن اظهار داشت: ما مراقب رفتار ایران هستیم و با شرکای اروپایی خود تصمیم درستی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهیم گرفت.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ سوال خبرنگاران گفت: لحظات کنونی برای ایران مهم است. اقتصاد آنها در وضعیت دشواری قرار دارد.

هانت در ادامه اظهار داشت: اگر ایران توافق هسته‌ای را نقض کند، عواقبی در پی خواهد داشت و از ایران می‌خواهیم قبل از آنکه توافق را نقض کند، به طور عمیق فکر کند.

به گفته وزیر خارجه بریتانیا، اگر ایران برای دستیابی سلاح هسته‌ای قدم بردارد، همسایگان آن هم چنین کاری خواهند کرد.

پمپئو در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره واکنش آمریکا به غنی سازی اورانیوم بیشتر در ایران و احتمال افرایش درگیری اظهار داشت: ما خیلی از اتاق‌های جنگ چرچیل دور نیستیم. او درباره دفاع از آزادی می‌دانست.

پمپئو با اشاره به اینکه آمریکا با سازوکار اروپا برای ارسال کمک‌های انسانی به ایران مشکلی ندارد، گفت: کشورهایی که  معاملات تجاری و مالی با ایران انجام می‌دهند، مجازات خواهند شد.‎

وزیر خارجه بریتانیا هم درباره اقدام اخیر ایران گفت تحریم‌ها در مقابل موافقت ایران برای متعهد شدن حیاتی در برنامه هسته‌ای رفع شدند و اگر ایران توافق را نقض کند با عواقب و واکنش قدرت‌های اروپایی مواجه خواهد شد.

اما پمپئو اقدام اخیر ایران را «عامدانه مبهم» دانسته است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه 18 فروردین در جلسه هیات دولت در مورد کاهش تعهدات این کشور در برجام گفت از این به بعد مواد غنی شده 300 کیلوگرمی و آب سنگین 130 تن به بالا را نخواهیم فروشت.

جمهوری اسلامی ایران همچنین 60 روز به کشورهای عضو برجام مهلت داده است که تعهدات بانکی و نفتی خود را اجرا کنند و در غیر این صورت غنی سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد و راکتور اتمی اراک را نوسازی خواهد کرد.

آمریکا هفته گذشته خرید اورانیوم غنی شده و آب سنگین ایران را تحریم کرد.