روحانی: شرایط کنونی از دوران جنگ بدتر است

در دوران جنگ، مردم دولت را مقصر نمی‌دانستند

اربیل (کردستان24)- رئیس جمهور ایران اعلام کرد در زمان جنگ مشکل بانک، فروش نفت و واردات و صادرات نداشتیم و تحریم‌ها تنها شامل خرید سلاح بود و آن زمان اتحاد داشتیم، اما اکنون تحریم‌ها در حوزه‌های فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فولاد و کشاورزی تاثیر گذاشته است.

به گزارش دفتر رسانه‌ای روحانی، وی شامگان روز شنبه 21 اردیبهشت در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی گفت: امروز نمی‌توان گفت که شرایط از دوران جنگ تحمیلی بهتر یا بدتر است.

روحانی در ادامه اظهار داشت: در جنگ تحمیلی تقریبا مردم اتفاق نظر داشتند که دولت مقصر مشکلات نیست، بلکه صدام به کشور تجاوز و جنگ را آغاز کرده بود و چون مردم در این زمینه اتفاق نظر داشتند، شرایط نه ایده‌آل بلکه نسبتاً خوب بود و مردم برای حل مشکلات کمک می‌کردند.

وی برای مقابله با تحریم‌ها خواستار حمایت مردم شد و گفت:  امروز هم باید با همان اتفاق نظر و ایجاد همدلی و وفاق شرایط را اداره کنیم و تسلیم نشویم.

گروه‌های محافظه‌کار، دولت روحانی را که به گفته آنها اقتصاد کشور را به برجام گره زده است، مسئول وضعیت کنونی کشور می‌دانند و خواستار پایبندی دولت به اقتصاد مقاومتی مورد نظر خامنه‌ای شده‌اند.

تحریم‌های آمریکا برعکس تحریم‌های گذشته بین اللملی، آمریکایی و اروپایی اقتصاد ایران را با یک بحران جدی مواجه کرده که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران کم سابقه بوده است.

روحانی در آخرین اظهارات خود درباره وضعیت کنونی، دولت خود را از برخی از مشکلات مبرا دانست و گفت مهم است بدانیم که چقدر از راه‌حل‌ها در اختیار دولت قرار دارد.

وی در این باره اظهار داشت: وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است.

به گفته روحانی، باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.

آمریکا علاوه بر اعمال شدیدترین تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، با اعزام ناو هواپیمابر، کشتی‌های جنگی و استقرار سامانه موشکی پاتریوت در منطقه فشار نظامی علیه تهران را افزایش داده و باعث نوعی سکوت بین فرماندهان سپاه شده که قبلا تهدید به حمله به منافع آمریکا در منطقه می‌کردند.