فدریکا موگرینی خواستار پرهیز از افزایش تنش با ایران شد

مسئول سیاست خارجی اتحادیەی اروپا: همیشه از حضور وزیر خارجە آمریکا استقبال می‌کنیم

 اربیل (کردستان۲۴)- فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه٢٣ اردیبهشت گفت که باید از هر نوع افزایش تنش با ایران اجتناب شود.

خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع خبرنگاران تأکید کرد اتحادیه اروپا با تمام ابزارهایی که دارد از این توافق حمایت می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به تحولات اخیر پیرامون توافق هسته‌ای با ایران گفت: "ما همچنان به‌صورت کامل از برجام حمایت می‌کنیم. من امروز با وزرای خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه در این رابطه دیدار خواهم کرد تا در خصوص بهترین راهکارها درباره اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران گفتگو کنیم."

خانم موگرینی همچنین به تغییر برنامه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و سفر از پیش اعلام‌نشده او به بروکسل اشاره کرد و افزود: "ما دیشب مطلع شدیم که وزیر خارجه آمریکا برنامه سفر خود را تغییر داده و به بروکسل خواهد آمد. ما امروز تمام‌وقت اینجا هستیم و روز شلوغی را هم در پیش داریم، هنوز برنامه ملاقاتی تعیین نشده، اما باید ببینیم می‌توان وقتی را برای انجام این ملاقات تنظیم کرد یا خیر. البته ما همیشه از حضور ایشان استقبال می‌کنیم، اما هنوز برنامه دقیقی وجود ندارد."

موگرینی با اشاره به اینکه گفتگو بهترین روش برای حل اختلافات است افزود: "برجام یکی از ستون‌های کلیدی امنیت منطقه است. ما هرچند اختلاف‌نظرها و شکاف‌های جدی بار ایران داریم، اما با تمام ابزارها و اراده خود از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنیم و درعین‌حال تلاش می‌کنیم با گفتگو از تنش‌های منطقه‌ای بیشتر جلوگیری کنیم. "

/ا.م