آلمان و بریتانیا درباره جنگ با ایران بە آمریکا هشدار دادند

بریتانیا از برگزاری گفتگو میان آمریکا و ایران حمایت می‌کند

 اربیل (کردستان۲۴)- وزیران خارجه آلمان و بریتانیا در دیدار با وزیر خارجه آمریکا در بروکسل در مورد جنگ این کشور با ایران هشدار دادند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت به وزیر آمریکا گفته‌شده که اروپا خواهان حداکثر خویشتن‌داری است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا، روز دوشنبه٢٣ اردیبهشت، در آستانه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سفر برنامه‌ریزی‌شده خود به مسکو را لغو کرد تا در گفت‌وگوهای وزیران خارجه این اتحادیه درباره ایران شرکت کند.

پس از ملاقات وزیران خارجه اتحادیه اروپا با وزیر خارجه آمریکا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه آلمان و بریتانیا درباره نتایج دیدار خود با مایک پمپئو با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از بروکسل، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت، در جریان دیدار با مایک پمپئو به او گفتم دولت آلمان خیلی نگران است و مایل نیست که تنش میان ایران و آمریکا به درگیری نظامی بینجامد.

به گزارش خبرگزاری آلمان از بروکسل، هایکو ماس وزیر خارجە آلمان گفت، از فرصت دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا استفاده کرده تا بر نگرانی دولت آلمان از تشدید تنش در منطقه تأکید کند.

هایکو ماس گفت: دولت آلمان همچنان توافق هسته‌ای را پایه‌ای برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌داند و این موضوع را برای امنیت اروپا مهم تلقی می‌کند.

ماس افزود: "در ماه‌های گذشته  گام‌های سازنده‌ای را به‌ویژه درباره اینستکس برداشته‌ایم تا این کانال مالی اجرایی شده و به ثمر برسد و از این طریق برجام عملی شود."

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز هشدار داد که اوضاع در منطقه نباید از روی ندانم‌کاری به یک درگیری نظامی سوق پیدا کند که هیچ‌کس خواهان آن نیست. وی پس از پایان نشست بروکسل در توئیتی نوشت، به همکارانم از آمریکا، فرانسه و آلمان گفتم درباره احتمال تشدید تنش‌ها نگرانی‌های جدی داریم.

جرمی هانت در ادامه با تأکید بر اینکه "ایران باید به همه تعهداتش پایبند بماند" نوشت: "توافق هسته‌ای برای جلوگیری از گسترش خطرناک‌ترین سلاح‌ها در بی‌ثبات‌ترین بخش دنیا اهمیت حیاتی دارد."

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در برابر خبرنگاران حاضر شد و اعلام کرد، نخستین تراکنش کانال مالی ویژه اینستکس در چند هفته آینده انجام می‌شود.

موگرینی در پاسخ به پرسشی درباره سفر وزیر امور خارجه آمریکا به بروکسل گفت: "به‌عنوان اتحادیه اروپا ما همواره طرفدار گفت‌وگو هستیم. بنابراین ما از مذاکره حمایت می‌کنیم. گفت‌وگو کردن همواره بهتر از گفت‌وگو نکردن است، به‌ویژه زمانی که تنش به وجود می‌آید."

موگرینی درباره نتایج دیدارش با وزیر خارجه آمریکا گفت: "پمپئو به‌طور روشن نه تنها از من بلکه از وزیران خارجه اتحادیه اروپا شنید که ما در شرایط حساسی به سر می‌بریم و مناسب‌ترین واکنش در این موقعیت خویشتن‌داری است تا کار به درگیری نظامی نکشد."

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از حکومت ایران خواست تا به تعهداتش در برجام پایبند باشد و افزود که اتحادیه اروپا به اجرای کامل برجام پایبند است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یادآوری و اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون پایبندی ایران به برجام تائید کرده تأکید کرد وزیران امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز تأکیددارند که آژانس تنها مرجع ارزیابی پایبندی ایران به برجام است.

/ا.م