ایران آغاز توقف برخی تعهدات برجامی خود را اعلام کرد

شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی پیش‌تر اعلام کردە بود این کشور برخی از تعهدات برجامی خود را متوقف خواهد کرد

 اربیل (کردستان۲۴)- یک مقام آگاه در سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت اعلام کرد که این کشور توقف برخی تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی (برجام) را بر پایه دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از این مقام آگاه گزارش کرد: "اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تأکید شده آغازشده است".

وی افزود: "توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی‌شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب‌سنگین در تأسیسات اراک که در دوره ۶۰ روزه مربوط به گام یک بر انجام آن تأکید شده، برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود".

این مقام مسئول که نخواست نامش اعلام شود، گفت: "طی روزهای جاری برای آگاهی افکار عمومی از اقدامات انجام‌شده، برنامه‌هایی برای بازدید نمایندگان رسانه‌های گروهی از تأسیسات فعال در نطنز و اراک پیش‌بینی‌شده که به‌زودی اعلام خواهد شد".

شورای عالی امنیت ملی ایران چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت، با صدور بیانیه‌ای، ضرب‌الاجلی ۶۰ روزه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین کرد که چنانچه تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نکنند، بخشی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

این هشدار پس از آن داده شد که ایران اعلام کرد، اجرای بخشی از تعهدات خود را ذیل برجام متوقف کرده است.

/ا.م