روحانی: با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

ترامپ برای مذاکره با ایران یک شماره تلفن به سویس داده است

اربیل (کردستان24)- رئیس جمهور ایران مذاکره با آمریکا را «تسلیم شدن» دانست و گفت: در برابر زورگویی دشمن هیچگاه تسلیم نخواهیم شد.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی شامگاه روز شنبه 28 اردیبهشت در دیدار با «اصحاب فرهنگ و هنر» اظهار داشت: «ما اهل مذاکره و منطق هستیم، اما ادعای طرفی که می‌گوید ما را به میز مذاکره می‌کشاند، واهی است».

روحانی در این باره گفت: «ما حاضر نیستیم چنین مذاکره‌ای را حتی اگر همه قدرت‌های عالم پشت به پشت هم بایستند، انجام دهیم».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با اعمال فشارهای اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی  ابراز اطمینان کرده است که روزی رهبران ایران درخواست مذاکره خواهند کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ترامپ یک شماره تلفن به سویس داده که در صورت درخواست ایرانیان برای مذاکره به آنها بدهد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مقامات دولتی از مذاکره با غرب بویژه آمریکا برحذر داشته است.

به گفته خامنه‌ای، نه جنگ خواهد شد و نه مذاکره خواهیم کرد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران با بعید دانستن درگیری گفته‌اند فشارهای آمریکا علیه تهران برای تحت فشار قرار دادن این کشور برای یک توافق دیگر است که از آن به عنوان تسلیم شدن یاد کرده‌اند.

ترامپ در اردیبهشت 97 از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و خواستار یک توافق دیگر شامل توقف کامل برنامه هسته‌ای ایران، برنامه موشکی این کشور و اقدامات منطقه‌ای تهران شده است.

روحانی با اشاره به برجام گفته است: «ما اهل منطق، مذاکره و گفتوگو هستیم و از هیچ‌ کس هراسی نداریم، اما در برابر کسی که قصد زورگویی دارد، هیچ گاه تسلیم نمی‌شویم».

آمریکا برای مقابله با تهدیدهای ایران که از آن به عنوان آمادگی تهران برای حمله به منافع آمریکا یاد کرده، ناو هواپیمابر، کشتی‌های جنگی، بمب افکن‌های B-53 و سامانه موشکی پاتریوت به منطقه اعزام کرده است.