ترامپ در گفتگو با فاکس نیوز: توافق هسته‌ای که اوباما با ایران امضا کرد وحشتناک بود

ترامپ: قصد جنگ با ایران را ندارم و تنها می‌خواهم آنها سلاح هسته‌ای نداشته باشند

 اربیل (کردستان۲۴)- رئیس‌جمهوری آمریکا در آخرین اظهارنظر درباره افزایش تنش با جمهوری اسلامی گفت که او قصد "جنگ با ایران" را ندارد اما می‌خواهد مطمئن شود که "ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد."

دونالد ترامپ یکشنبه‌شب ٢٩ اردیبهشت در گفتگو با فاکس نیوز بار دیگر به "توافق وحشتناک" هسته‌ای دولت قبل با ایران اشاره کرد و گفت:‌ "توافق هسته‌ای که اوباما با ایران امضا کرد، وحشتناک بود. آنها تنها بعد از پنج سال، مسیرشان به تولید سلاح هسته‌ای باز می‌شد. ما به این احتیاج نداریم. این توافق وحشتناک بود و من از آن خارج شدم... پشت خیلی از مشکلات در خاورمیانه ایران است. در سال اول کارم در پنتاگون با ژنرال‌ها جلسه‌ای داشتم. آنها ۱۴ یا ۱۵ نقطه را به من نشان دادند که درگیری وجود داشت و هرکدام از آنها چه از طریق نظامی و چه از طریق کمک مالی توسط ایران تحریک می‌شدند.

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: "من تنها می‌خواهم که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد. آنها نمی‌توانند ما را تهدید کنند... از همه اینها بگذریم، با همه اتفاقاتی که روی می‌دهد، من کسی نیستم که بخواهد به جنگ دیگری برود. اقتصادمان آسیب می‌بیند و از آن مهم‌تر، مردم ما کشته می‌شوند."

رئیس‌جمهور آمریکا، درباره افزایش تنش با ایران نیز گفت: "من ترجیح می‌دهم اگر بخواهم حمله‌ای هم کنم، اقتصادی باشد. ما کشوری قوی‌تر ازنظر اقتصادی ساخته‌ایم... ما ازلحاظ اقتصادی قدرت فوق‌العاده‌ای داریم، اگر بتوانم همه‌چیز را ازلحاظ اقتصادی حل کنم، این همان راهی است که من می‌خواهم."

وی در پایان این گفتگو گفت: "نه، من قصد جنگ ندارم اما شما کشوری مثل ایران را دارید. من نمی‌توانم اجازه بدهم که آنها سلاح اتمی داشته باشند. شما نمی‌توانید اجازه دهید این روی بدهد. »

این گفتگوی فاکس نیوز با دونالد ترامپ تنها چند ساعت بعد از توئیت هشدارآمیز پرزیدنت ترامپ به جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

تنها ساعتی بعد از اصابت یک راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات‌متحده در بغداد رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: "اگر ایران قصد جنگ دارد، رسماً کارش تمام است. هیچ‌وقت آمریکا را تهدید نکن!"

یک سخنگوی ارتش عراق شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به وقت محلی عراق اعلام کرد که یک راکت پرتاب‌شده به سمت منطقه به‌شدت محافظت‌شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

ژنرال یحیی رسول یکی از سخنگویان ارتش عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت راکت کاتیوشا نزدیک مجسمه "سرباز گمنام" به زمین خورده است، که کمتر از یک مایل (۱٫۶ کیلومتر) با سفارت آمریکا فاصله دارد. این حادثه تلفات جانی در برنداشته است.

/ا.م