روحانی: طرفدار مذاکره هستم

دونالد ترامپ: تهران هر وقت برای مذاکره آمادگی داشته باشد با ما تماس خواهد گرفت

 اربیل (کردستان۲۴)- حسن روحانی، شامگاه دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت، هنگام سخنرانی در جمع تعدادی از روحانیون گفت: شرایط امروز به‌هیچ‌عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است.

روحانی گفت: "در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل، پنج نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند که با رئیس‌جمهوری آمریکا مذاکره کنیم و سال پیش از آن نیز وزارت خارجه آمریکا هشت بار درخواست مذاکره داد."

به گفته روحانی، "اما شرایط امروز به‌هیچ‌عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است".

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه "فاکس‌نیوز" در مورد مذاکره با رئیس‌جمهوری ایران گفته بود "رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای است. او صحنه‌گردان کشور است. فکر می‌کنم که آن مذاکره است که جالب و مهم خواهد بود".

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده، تأکید کرده است که مایل به مذاکره با جمهوری اسلامی است. او همزمان با رد گزارش‌ها در مورد "زمینه‌چینی" ایالات‌متحده برای مذاکره با ایران، اظهار داشته تهران هر وقت آمادگی داشته باشد، با ما تماس خواهد گرفت.

ترامپ گفته است: "ایران اگر و هر زمان که آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت. در این فاصله، فروپاشی اقتصاد آنها ادامه پیدا می‌کند- بسیار غم‌انگیز برای مردم ایران!".

رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده دو روز پیش در پستی در توئیتر نوشته بود: "اگر ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز ایالات‌متحده را دوباره تهدید نکنید".

این پست با واکنش وزیر خارجه ایران روبه‌رو شد که گفت: "تروریسم اقتصادی و رجزخوانی‌ها برای نسل‌کشی به کار ایران پایان نخواهد داد."

رئیس‌جمهوری ایران، در  سخنرانی شامگاه دوشنبه خود درعین‌حال گفت که وضعیت فعلی را "بن‌بست" نمی‌داند. او افزود: "طی هفته‌های گذشته به خاطر وحدت و برنامه‌ریزی درست توانسته‌ایم از شرایط بسیار سختی عبور کنیم و امروز شرایط ما به‌مراتب از شرایط هفته‌های گذشته مناسب‌تر است."

روز دوشنبه سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از افزایش حملات لفظی و تنش‌ها بین ایران و آمریکا، خواستار حفظ آرامش و دوری کردن از اقداماتی شد که به تنش‌ها دامن می‌زند.

/ا.م