ایران از وساطت برخی کشورها برای مذاکره با آمریکا خبر داد

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران: به هیچ وجه مذاکره‌ای در کار نخواهد بود

اربیل (کردستان24)- سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد کشورهایی به نمایندگی از آمریکا به تهران سفر کرده‌اند که تنها برخی از آنها رسانه‌ای شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، کیوان خسروی روز پنجشنبه دوم خرداد اظهار داشت: « سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران افزایش یافته است، عمدتاً از آمریکا نمایندگی دارند، برخی رسانه‌ای می‌شود و پاره‌ای از سفرها نیز محرمانه می‌ماند»

خسروی گفته است که «پیام اقتدار، منطق، مقاومت و ایستادگی» به آنها ابلاغ شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا  روز 30 اردیبهشت مذاکراه با ایران را تکذیب کرد.

وی در تویتی با ابراز تاسف به مردم ایران از وضعیت وخیم اقتصادی این کشور نوشته است: «ایران هنگامی که آماده شود، با تماس خواهد گرفت».

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در سفر سرزده و غیر منتظره در روز 30 اردیبهشت به تهران درباره مذاکره با آمریکا با مقامات ایران دیدار کرده است.

عمان از محدود کشورهای همسایه جنوبی ایران است که روابط صمیمی با آمریکا و ایران دارد و در گذشته در دوران احمدی نژاد نقش واسطه بین تهران و واشینگتن ایفا کرده است.

بن علوی روز چهارشنبه به شبکه بی بی سی گفت: هدف از سفر وی به ایران برای وساطت بین تهران و واشینگتن نبوده است.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور ایران هم گفته است سفر بن علوی به ایران برای وساطت بین تهران و واشینگتن نبوده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است: «به‌صراحت گفته‌ایم تا رفتارها عوض نشود، تا حقوق کشور تأمین نشود، تا از لفاظی به اقدام عملی تغییر مسیر ندهند، راه همین است. به هیچ وجه مذاکره‌ای در کار نخواهد بود».

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با برحذر داشتن مقامات دولتی از مذاکره با آمریکا گفته است: نه جنگ خواهد شد و نه مذاکره خواهیم کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، مذاکره با آمریکا در وضعیت کنونی را تسلیم شدن دانسته است.

ایالات متحده آمریکا در واکنش به تهدیدات ایران که از آن به عنوان آمادگی برای حمله به منافع آمریکا یاد کرده است گروه ناو هواپیمابر آبراهان لینکلن، کشتی‌های جنگی، بمب افکن‌های B-52 و سامانه موشکی پاتریوت به منطقه اعزام کرده است.

آمریکا همچنین تعدادی از کارکنان وزارت خارجه از بغداد و اربیل فراخوانده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد پنتاگون طرحی برای اعزام 10 هزار نیروی اضافی به خاورمیانه به خاک سفید ارائه می‌کند.