روحانی خواستار اختیارات بیشتر شد

روحانی: شرایط جنگ با شرایط عادی تفاوت دارد

اربیل (کردستان24)- رئیس جمهور ایران خواستار اختیارات بیشتر  و همه پرسی درباره برنامه هسته‌ای شد.

حسن روحانی شامگاه روز شنبه چهارم خرداد در دیدار با رسانه‌های حکومتی از کافی نبودن اختیارات رئیس جمهور گلایه کرد و گفت: «از شما می‌خواهم یکبار دیگر اصل 134 قانون اساسی را مطالعه کنید که طبق آن، برنامه و خط مشی را به عهده رئیس‌جمهور گذاشته است».

روحانی با اشاره به اینکه خمینی در دوران جنگ تمام اختیارات را به شورای عالی پشتیبانی جنگ محول کرده بود اظهار داشت: «شرایط جنگ با شرایط عادی تفاوت دارد».

رئیس جمهور ایران قبلا هم از کمبود اختیارات خود و دخالت نظامیان از جمله سپاه پاسداران در اقتصاد کشور و مسائل حساس هسته‌ای و موشکی گلایه کرده است.

روحانی با تاکید بر اینکه در شرایط جنگی قرار داریم اظهار داشت: «در آغاز تحریم‌های جدید در جلسه‌ای با مقام معظم رهبری مطرح کردم که کشور در این شرایط جنگی برنامه و فرمانده می‌خواهد و شما فرمانده و ما همه مطیع هستیم و ایشان فرمودند که خودتان فرماندهی را بر عهده بگیرید».

امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز 18 بهمن 97 گفت کلید موشک دست دولت نیست.

اظهارات فرمانده سپاه در واکنش به مذاکرات مخفیانه دولت روحانی با فرانسه درباره برنامه موشکی ایران مطرح شده است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه  روز پنجم بهمن 97، برای نخستین باز از مذاکرات موشکی با ایران خبر داد.

روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش، خواستار همه پرسی درباره برنامه هسته‌ای کشور شد.

روحانی با اشاره به اصل 59 قانون اساسی گفت: اصل 59 قانون اساسی، اصلی بن‌بست شکن است و می‌گوید در هر زمان لازم دریچه به روی مردم باز است.

رئیس جمهور ایران در ادامه اظهار داشت: «در سال 83 از رهبر معظم انقلاب خواستم تا موضوع هسته‌ای را به آراء مردم بگذارند، که ایشان هم استفاده از این اصل را خوب دانسته و قبول کردند».

به گفته روحانی، «در مورد زمان اجرای آن مطلبی عنوان نشد و پس از آن هم دولت تغییر کرد و روند به شکل دیگری ادامه یافت، اما به هر حال اصل 59 در هر مقطعی می‌تواند راهگشا باشد».

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اردیبهشت 97 با انتقاد از برنامه هسته‌ای ایران از توافق هسته‌ای با این کشور خارج شد و در مرداد و آبان ماه تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال کرد.

آمریکا طی چند هفته گذشته با ارسال تجهیزات نظامی از جمله گروه ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن، کشتی‌های جنگی، بمب‌افکن‌های B-52 و سامانه موشکی پاتریوت به منطقه فشار نظامی هم علیه ایران اعمال کرده است.

روحانی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را شرایط جنگی دانسته و چندین بار خواستار اختیار بیشتر شده است.