اعتراض بیش از دو هزار هنرمند به وضیعت حاکم بر موسیقی ایران

بر طبق مصوبه مجلس ایران، ۱۰ درصد از درآمد بلیت‌فروشی کنسرت‌های موسیقی بە خزانه دولت تعلق می‌گیرد

 اربیل (کردستان۲۴)- پس از تصویب قانونی در مجلس ایران دو هزار نفر از هنرمندان عرصه موسیقی این کشور در نامه‌ای سرگشاده به وضعیت حاکم بر موسیقی ایران اعتراض کرده‌اند.

مجلس ایران به‌تازگی قانونی تصویب کرد که به‌موجب آن ۱۰ درصد از درآمد بلیت‌فروشی کنسرت‌های موسیقی به خزانه دولت تعلق گیرد.

بَنا به این نامه، قانون یادشده به پیشنهاد معاون حقوقی وزیر ارشاد و باوجود مخالفت معاونت هنری و مدیر دفتر موسیقی به تصویب مجلس رسیده و "در طی چند ماه گذشته، اعتراضات صنفی و بازتاب‌های گسترده‌ای را در میان هنرمندان، رسانه‌ها وانجمن‌ها و محافل هنری کشور" برانگیخته است.

تصویب قانون مزبور در مجلس شورای اسلامی استعفای رییس دفتر موسیقی و دبیر اجرایی و مدیر روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر را در پی داشت.

نامه هنرمندان موسیقی با عنوان "خطاب به وکیلان و وزیران ایران" روز چهارشنبه گذشته (هشتم خرداد) منتشر شده و رسانه‌های گوناگون در روزهای بعد فرازهایی از آن را منتشر کردند.

در نامه هنرمندان موسیقی به عملکردهای اخیر وزارت ارشاد، دولت و به‌طور کلی به شرایط نابسامان مدیریتی و چندگانگی تصمیم‌گیری در حوزه موسیقی کشور اعتراض شده است.

در نامه ازجمله آمده است: "چرا امروز در هر گوشه‌ی این سرزمین، هرکس رأساً خود را مُحق می‌پندارد تا به اختیار خود برای موسیقی تعیین تکلیف نماید؟ آیا هنوز آسیب این تشتت و پراکندگیِ ملوک‌الطوایفی را درنیافته‌اید؟ فرهنگ و هنر کشورمان رو به قهقرا نهاده است. اسفبارتر آنکه آیندگانی که در برساختِ این هنر و فرهنگِ سست و در حال زوال هیچ نقشی نداشتند، وارثان آن خواهند بود".

در پایان‌نامه سرگشاده هنرمندان موسیقی خطاب به مسئولان آمده است که  "پس از ۴۰ سال باید زمان آن رسیده باشد که به دخالت‌های امنیتی در حوزه هنر، لغو کنسرت‌ها و اجرای هنرمندانی که نان و جان و آبرویشان وابسته به هنر شریفشان است، پایان ببخشید."

بیانیه اعتراضی فعالان عرصه موسیقی به امضای بیش از ۲۰۰۰ نفر هنرمندان موسیقی از سراسر ایران و چهره‌های شاخص موسیقی ایران رسیده است. حسین علیزاده، رافائل میناسکانیان، علی‌اکبر شکارچی، ساسان فاطمی، حمید متبسم، ابراهیم لطفی، فردین خلعتبری، مهدی آذرسینا، فریدون شهبازیان از امضاکنندگان این نامه هستند.

/ا.م