مایک پمپئو: آمریکا برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران آماده است

وزیر امور خارجه آمریکا، سال گذشته، ۱۲ شرط فراگیر را برای دستیابی به یک توافق تازه با ایران مطرح کرده‌بود

 اربیل (کردستان۲۴)- مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید: واشنگتن حاضر است تا "بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی"، گفتگو با ایران را آغاز کند.

مایک پمپئو، که به‌منظور شرکت در نشست بیلدبرگ به سوئیس سفرکرده است، روز یک‌شنبه ۱۲ خرداد، ضمن اعلام آمادگی واشنگتن به‌منظور نشستن بر سر میز مذاکره با مقامات ایران، تأکید کرد: تلاش‌های آمریکا برای متوقف ساختن کامل تمامی فعالیت‌های زیان‌بار جمهوری اسلامی ایران و نیروهای انقلابی آنها ادامه خواهد یافت.

پس از اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر اعلام آمادگی برای انجام مذاکره با رهبران ایران، این نخستین بار است که مایک پمپئو، رییس سیاست خارجی آمریکا که مواضع به‌شدت تندی در قبال جمهوری اسلامی ایران دارد، برای انجام مذاکره با مقامات ایران اعلام آمادگی می‌کند.

پس از اظهارات هفته گذشته دونالد ترامپ در سفر رسمی به ژاپن، مبنی بر اینکه "هر زمان که رهبری ایران خواستار مذاکره باشد، رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا هم برای گفتگو آمادگی دارند"، وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش تأکید کرده بود: "شرط تعیین‌شده از سوی وزیر امور خارجه آمریکا و فشار حداکثری بر ایران همچنان پابرجاست".

وزیر امور خارجه آمریکا، سال گذشته، ۱۲ شرط فراگیر را برای دستیابی به یک توافق تازه با ایران مطرح کرد. در واکنش، جمهوری اسلامی ایران، این شروط را غیرقابل‌پذیرش عنوان کرده بود.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، شامگاه شنبه یازدهم خردادماه، در واکنش به اظهارات رییس‌جمهوری آمریکا مبنی بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره با تهران، گفت: "ما اهل منطق و مذاکره‌ایم. اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی به کنار میز مذاکره بنشیند و نه اینکه فرمان مذاکره صادر کند. دران صورت ما تابع نخواهیم بود".

رئیس‌جمهوری ایران شامگاه یکشنبه ۱۲ خرداد در واکنش به پیشنهاد وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره بدون پیش‌شرط با تهران، گفت که طرف برهم زننده میز مذاکره باید به شرایط عادی برگردد و تا آن زمان راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم.

 /ا.م